Hipoksik iskemik beyin hasarı oluşturulmuş yenidoğan sıçanlarda Tümör nekrozis faktör alfa baskılayıcısı (Etanersept) ve nitrik oksit sentaz baskılayıcısı (L-NAME) uygulamasının nöronal apoptozis ve motor yetiler üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
The effects of Tumour necrosis factor alpha receptor antagonist (etanercept) and nitric oxide synthase inhibitor (L-NAME) on neuronal apoptosis and locomotor activity in rats after hypoxic ischemic brain injury
- Tez No: 230207
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTUĞ ATICI
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Neonatoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Perinatal dönemde oluşan hipoksik iskemik beyin hasarı (HİBH) zeka geriliğinin, görme ve işitme kaybının, motor kusurların, epilepsinin, beyin felcinin ve ölümün en önemli nedenlerinden biridir. Hipoksi-iskemi ve yeniden kanlanma sonrasında gelişen apoptozisin şiddeti beyin hasarının bir göstergesidirHİBH önlemeye yönelik olarak apoptozisin baskılanması yeni bir tedavi yaklaşımı olarak görülmektedir. Hipoksi ve iskemiyi takiben yeniden kanlanma dönemine geçmeden verilecek tedaviler ile hasarı önleme ya da azaltma mümkün olabilir. Bu çalışmada, HİBH oluşturulan yenidoğan sıçan modelinde nitrik oksit sentaz baskılayıcısı olan L-NAME' in ve tümör nekrozis faktör- alfa ile reseptör düzeyinde yarışmaya girerek baskılayan etanersept'in nöronal apoptozis ve lokomotor aktivite üzerine olan etkileri araştırıldıÇalışmaya alınan sıçanlar dört gruba ayrıldı. Grup B (n:30), Grup C (n:30) ve Grup D (n:30)' deki sıçanlara orta hat kesisi yapılarak sağ karotid arterleri bağlandı. Bu sıçanlar %8 oksijen içeren hipoksi odacığında iki saat bekletildi. Hipoksi sonrası Grup B' dekilere serum fizyolojik (SF), Grup C' dekilere etanersept (10 mg/kg) ve Grup D' dekilere L-NAME (50 mg/kg) periton içi yolla (intraperitoneal, i.p) verildi. Grup A' daki sıçanların (n:30) ise karotid arterleri bulundu, fakat bağlanmadı. Bu sıçanlara hipoksi de uygulanmadı. Her gruptan 15 adet sıçan hipoksi sonrası ikinci saatte dekapite edilerek beyinde apoptotik nöron sayısı ve serum malondialdehid (MDA) düzeylerine bakıldı.
Özet (Çeviri)
Perinatal hypoxic ischemic brain injury (HIBI) is encountered one of the major causes of mental retardation, visual and auditory impairment, motor deficiencies, epilepsy, stroke, and death. The severity of hypoxia-ischemia and the increased number of the apoptotic neurons after reperfusion period are indicators of the brain injuryThe suppression of the apoptosis prevent HIBI is regarded as a novel treatment approach. There is the likelihood of preventing or minimizing the injury through the treatments to be administered prior to reperfusion, following hypoxia and ischemia. In this study, the effects of the nitric oxide synthase inhibitor (L-NAME) and tumor necrosis factor-alpha competetive inhibitor (Etanercept) on neuronal apoptosis and locomotor activity in neonatal rat model of HIBI were investigated. The rats included in the study were divided into four groups. Midline incision was performed on the rats in Group B (n:30), Group C (n:30), and Group D (n:30) and their right carotid arteries were ligated. These rats were kept in a hypoxia chamber containing 8% oxygen for two hours. After the hypoxia, normal saline was administered intraperitonelly to the rats in Group B, etanercept (10 mg/kg) to those in Group C, and L-NAME (50 mg/kg) to those in Group D. The carotid arteries of those in Group A (n:30) were located, but were not ligated. The rats in this group were not exposed to hypoxia either. 15 rats from each group were decapitated two hours later than drug administration. The number of apoptotic neurons in the brain were recorded and plasma malondialdehid (MDA) levels were measured.