Elektif jinekolojik operasyonlarda uygulanan Metoklopramid'in postoperatif analjezik etkinliğinin değerlendirilmesi
The evaluation of postoperative analgesic efficiency of metoclopramid in elective gynecological operation
- Tez No: 230238
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZİYA SALİHOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
Opiyoidler ağrının kontrolünde en çok tercih edilen ilaçlardır. Opiyoidlerin kullanımıdoza bağımlı istenmeyen etkilere neden olabilmektedir. Opiyoidlere eklenen diğeranaljezikler ile opiyoid gereksinimini azaltılabilmektedir.Metoklopramid geleneksel olarak perioperatif dönemdeki bulantı ve kusmalarıntedavisinde kullanılır. Metoklopramid en fazla dopamin (D2) ve serotonin (5-HT2) reseptörsubtiplerine karşı antagonist ilgi gösterir. Ayrıca D1, ? 2 ve 5-HT3 antagonisti, 5-HT1 ve 5-HT4parsiyel agonistidir. Metoklopramid asetilkolinesteraz inhibisyonu yaparak kolinerjik etkilereyol açabilir. Nosiseptif uyaranın iletiminde ya da üst merkezlerde yorumlanmasında, busayılan reseptörlerin rolleri henüz tam olarak açıklığa kavuşmamıştır. Metoklopramidin bureseptörlerin biri ya da birkaçı aracılığı ile ağrı duyumuna etki etmesi beklenebilir. Amacımızpethidin'e ek olarak uyguladığımız metoklopramidin analjezik etkinliğinindeğerlendirilmesidir.Bu çalışmada toplam 100 denek çift kör olarak çalışmaya dahil edilirken gruplarrandomizasyon ile oluşturuldu. Gruplar; Grup Kontrol: metoklopramid uygulanmayan grup(n=25), Grup M 0.25: cerrahi sonlanırken 0.25 mg kg-1 metoklopramid uygulanan grup(n=25), Grup M 0.5: cerrahi sonlanırken 0.5 mg kg-1 metoklopramid uygulanan grup (n=25),Grup M 0.5 ekstübasyon: ekstübasyondan sonra 0.5 mg kg-1 metoklopramid uygulanan grup(n=25) şeklinde oluşturuldu.Elektif jinekolojik ameliyatlarda uygulanan metoklopramidin, ekstübasyondan sonrakiilk 30 dakika içinde NRS değerleri üzerine bir etkisinin olmadığını belirledik. Ancakekstübasyondan hemen sonra 0,5 mg kg-1 dozunda uygulandığında, 3. saatten sonraki ilk 24saat içinde pethidin kullanımını anlamlı derecede azalma olduğunu belirledik.Sonuç olarak elektif jinekolojik ameliyatlarda uygulanan metoklopramidin postoperatifanaljezik etkinliğinin olduğunu söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
Opioids are the most preferred agents in pain control. Their use may cause some dosedependent undesired effects. The administration of other anesthetic agents in combinationwith opioids may reduce the requirement for opioids.Metoclopramid is traditionally used for the treatment of perioperative nausea andvomiting. Metoclopramid shows antagonist relationship to mostly dopamine (D2) andserotonin (5-HT2) receptor subtypes. Besides, it is also antagonist to D1, ? 2, 5-HT3; and it ispartially agonist to 5-HT1 and 5-HT4. Metoclopramid may cause cholinergic effects due to itsacetylcholinesterase inhibition. The role of the above mentioned receptors on the transmissionof nociceptive stimulus or its interpretation in superior centers is not completely clear for themoment. It may be expected that metoklopramid affects the pain sensation through one ormore of these receptors. Our purpose is to evaluate the analgesic efficiency of metoclopramidadministered in combination with pethidine.In this double-blind study, the following random groups were formed with a total of 100subjects. Control Group: no metoclopramid administered (n=25), Group M 0.25: 0.25 mg kg-1metoclopramid administered at the end of the surgery (n=25), Group M 0.5: 0.5 mg kg-1metoclopramid administered at the end of the surgery (n=25), Group M 0.5 extubation: 0.5mg kg-1 metoclopramid administered after extubation (n=25).We identified that the metoclopramid administered in elective gynecologic operationsdoes not have an effect on the NRS values within the first 30 minutes following theextubation. Nevertheless, we observed that if a 0.5 mg kg-1 dose is administered immediatelyafter the extubation, there is a significant decrease in the pethidine use within the first 24hours after the 3rd hour.Consequently, we can conclude that metoclopramid administered in electivegynecologic operations has a postoperative analgesic efficiency.