Behçet sendromunun tedavisinde düşük doz doğal insan interferon alfa pastillerinin etkisi
Low dose natural human interferon alpha lozengez in the treathment of behçet sendrom
  1. Tez No: 230256
  2. Yazar: HASAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİKE MELİKOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Romatoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 26
Özet
Tekrarlayan oral ülserlerin tedavisinde, düşük doz lokal interferonun (IFN) etkiliolabileceğine dair veriler bulunmaktadır (1-5). Ayrıca yurtdışında yaşayan bazıBehçet hastalarının interferon pastillerini kullandığı da bilinmektedir. Bunedenle plasebo kontrollü bir çalışma yapmak istedik. Bu çalışmamızda, oralmukoza yoluyla verilecek düşük doz doğal insan IFN ?'nın, Behçet sendromu(BS) hastalarında gözlenen oral ülserlerin sıklığına, boyutuna ve ağrısına etkisinideğerlendirmek ve ilacın güvenirliğine ait ilk bilgileri toplamayı amaçladık.Yöntem:Başlıca deri, mukoza tutulumu olan ve son bir senedir sık tekrarlayan oralülserleri olan 84 (59 E, 25 K) Behçet Sendrom'lu hasta çalışmamıza alındı.Çapları 4 mm boyutunda en az 2 tane oral ülseri olan hastaları randomize birşekilde 3 çalışma grubuna ayırdık. Gruplar; 1000 IU/gün IFN ? alanlar, 2000IU/gün IFN ? alanlar ve plasebo grubu olarak tanımlandı. Hastalar ilk 4 haftaboyunca haftalık kontrollerle, sonraki 8 hafta boyunca ise 2 haftada bir olankontrollerle görüldüler. Her vizitte ölçülebilecek oral ülserler sayılıp, alanlarıölçüldü ve 0. hafta ile 12. hafta arasındaki oral ülser yükü karşılaştırılaraktedavinin etkinliği değerlendirildi. Çalışmanın ana ölçütü tedavi başındaki ve 12.hafta sonundaki total oral ülser yükünün karşılaştırılması idi. Çalışmagruplarının sayıları, gruplar arasındaki en az farkı gösterebilecek % 80'likkuvvet hesabı ve % 95 güven aralığı ile tasarlandı.Bulgular:Çalışmaya alınan 84 hastanın 72'si çalışmayı tamamladı. 5 kişi yan etkilernedeniyle, 3 kişi çalışma protokulü ile uyumsuzluk sebebiyle çalışmadan ayrıldı.4 kişi de çalışma başladıktan sonra çalışmaya devam etmek istemediler. Çalışmagrupları arasında, birincil ölçütler açısından herhangi bir fark gözlenmedi.Ayrıca, her vizitte oral ülser sayısının oral ülser alanı ile iyi korrelasyongösterdiği gözlendi [6.
Özet (Çeviri)
There had been evidence that low dose local interferon could be beneficial in themanagement of recurrent oral ulcers (OU) (1-5). We have also been aware thatsome patients with Behcet?s syndrome (BS) use local interferon lozenges,available on Internet sale, for the management of their OU. Thus we reasonedthat a controlled trial was in order. The aim of the current work was toinvestigate the efficacy and collect initial data on the safety of low dose naturalhuman IFN ? administered by the oral mucosal route in reducing the incidence,size, and pain of oral ulcers (OU) in Behcet?s Syndrome (BS) patients.Methods: 84 (59 M, 25F) patients with BS with mainly skin mucosa disease anda history of recurrent OU for at least 1 year were studied. When they had atleast two OU with a total diameter of at least 4 mm, they were randomlyallocated to 3 1,000 IU/day, 2,000 IU/day, (ii) IFN ?groups (i) IFN ? and(iii) placebo. Subjects were monitored weekly over an initial 4 weeks of thetreatment and then bi-weekly for an additional 8 weeks of treatment. MeasurableOU were counted and measured at each study visit, and efficacy of the treatmentwas assessed by comparing the total ulcer burden of the patients at week 0 tothat at week 12.The primary end point was to compare the total OU experiencein the treatment arms before and after 12 weeks of treatment.The design had a 80% power to detect a change, between the tratment arms, ofthe primary end point by 20% at an ? = 0.05Results: Out of 84 enrolled, 72 patients completed the trial. 5 patients left thestudy due to adverse events, 4 withdrew their consents and 3 were taken out ofstudy due to incompliance with the study protocol. There were no statisticallysignificant differences between the treatment arms in terms of the primaryendpoint. It was also inspected that number of ulcers is correlated well with themeasurements of ulcer areas for each visits of the study.