Çocuklarda koroziv madde alımında pasaj grafisinin tanısal değeri
The pathological findings of corrosive injury in the upper gastrointestinal tract using barium in children
  1. Tez No: 230257
  2. Yazar: ALPER ALAKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEBUH KURUHOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Koroziv madde alımına bağlı üst gastrointestinal sistemde gelişen patolojik bulguların baryumlu pasaj grafileri ile değerlendirilmesi.Gereç ve Yöntem: Kliniğimizde 2005-2007 yılları arasında koroziv madde alımı nedeni ile 179 hastaya çekilen baryumlu pasaj grafileri retrospektif olarak değerlendirildi. Baryumlu pasaj grafileri koroziv madde alımından en az 3 hafta sonra çekilmiştir.Bulgular: 179 hastanın 149'unda ilk pasaj grafisinde özefagusta darlık izlenmezken, 26'sında değişik karakterlerde özefagus darlıkları saptandı. 4 hastanın ilk pasaj grafisinde özefagusta darlık olmaksızın mide çıkış darlığı izlenmiştir. İlk pasaj grafisi normal olan 6 hastada ise geç dönemde özefagus darlığı geliştiği gözlendi. Erken ve geç dönemde gelişen toplam 32 hastadaki darlık formlarına bakıldığında, en sık olarak tek- kısa form izlenmiştir.Sonuç: Üst gastrointestinal traktın baryumlu incelemeleri, koroziv yaralanmaların geç komplikasyonlarını değerlendirmede büyük bir öneme sahiptir. Genel kanının tersine, çalışmamızda erken dönem endoskopide düşük Evreli yaralanmalar saptanan hastalarda da, geç dönemde özefagus darlığı gelişebildiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the pathological findings of corrosive injury in the upper gastrointestinal tract using barium.Material and Methods: Between 2005 -2007, upper gastrointestinal series of 179 patients with a history of corrosive ingestion were retrospectively evaluated. Barium contrast examination of the upper GI tract was performed in the course of follow-up, beyond 3 weeks of corrosive ingestion.Results: At the initial barium graphies, 149 of the 179 patients had no esophagus strictures. 26 patients were found to have different types of esophageal strictures. In 4 patients, antral cicatrizations without esophageal strictures were detected on follow-up. Esophageal strictures were evaluated in 6 patients, whose initial examinations were within normal limits. Among the 32 patients who developed esophageal strictures, in the early and late course, short and solitary strictures were the commonest type.Conclusion: Barium examination of the upper GI tract is useful in the evaluation of late sequelae of corrosive injury. Contrary to general belief, we found that patients with the low grade injury on initial endoscopy, could develope esophagus strictures as a late sequele.