Sepsis ve SIRS hastalarında lipid solüsyonlarının etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of effects of lipid solutions in patients of sepsis and SIRS
- Tez No: 230328
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA SUNGURTEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada yoğun bakımda yatan sepsis ve SIRS hastaları balık yağı ve MCT/LCT bazlı iki farklı lipid solüsyonu ile beslenerek enfeksiyon göstergesi laboratuar parametreleri, karaciğer fonksiyon testleri, serum lipid profili, inflamasyon, karaciğer yağlanması ve sitokin dengesi değerleri üzerine etkileri araştırıldı.Çalışmaya erişkin 20 sepsis ve 20 SIRS hastası seçildi. Enteral beslenmeyi tolere edemeyen sepsis ve SIRS hastalarında lipid bazlı parenteral beslenme uygulandı. Parenteral beslenmenin lipid grubu dışındaki kompozisyonu tüm hastalarda aynı olacak (%20 Glukoz ve standart aminoasit solüsyonu) şekilde ayarlandı. Sepsis ve SIRS tanısı alan olgular verilen lipid solüsyonlarına göre dört gruba ayrıldı. Sepsis tanısı almış birinci gruba (Grup S1) MCT/LCT bazlı lipid solüsyonu, sepsis tanısı almış ikinci gruba (Grup S2) lipid solüsyonu olarak balık yağı esaslı solüsyon, SIRS tanısı almış üçüncü gruba (Grup SR1) MCT/LCT bazlı lipid solüsyonu, SIRS tanısı almış dördüncü gruba (Grup SR2) lipid solüsyonu olarak balık yağı esaslı solüsyon verildi. Beslenmeye başlarken 1, 3, 7. gün ve rejim sonrası serum örneklerinden proinflamatuar (TNF?, İL-1 ve İL-6) ve antiinflamatuar (İL-10) sitokinler, karaciğer fonksiyon test parametreleri, total kolesterol, trigliserit, CRP ve beyaz küre çalışıldı; karaciğer USG değerlendirildi; APACHİ II skorları kaydedildi.MCT/LCT ile beslenen sepsis ve SIRS hastalarında proinflamatuar sitokin (TNF?, İL-1 ve İL-6) değerleri; balık yağı ile beslenenlerde antiinflamatuar sitokin (İL-10) değeri daha yüksekti; ancak sadece sepsis hastalarında gruplar arasında istatistiksel anlamlı fark saptandı. MCT/LCT ile beslenen sepsis ve SIRS hastalarında trigliserit değerleri ve karaciğer USG parametreleri istatistiksel anlamlı yüksek bulundu. Balık yağı kullanılan gruplarda ise serum ve hematolojik paremetreler fizyolojik değerlere yakın ölçüldü.Sonuç olarak kritik hastalarda balık yağı bazlı ürünlerin, karaciğer fonksiyon testlerini, karaciğer yağlanmasını ve antiinflamatuar dengeyi olumlu yönde etkilediği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects on the values indicator of infection laboratory parameters, liver function tests, serum lipid profile, inflammation, liver lipoidosis and cytokine balance were searched thoroughly by nourishing the sepsis and SIRS patients staying in the intensive care unit with two different lipid solutions based fish oil and MCT/LCT.Twenty sepsis and 20 SIRS patients were chosen for the study. Lipid based parenteral nutrition was applied to the sepsis and SIRS patients who could not tolerate enteral nutrition. The composition except the lipid group parenteral nutrition has been arranged (20% glucose and standard amino acid solution) in the same ratio in all patients. Medical cases taken sepsis and SIRS diagnosis are allocated to four groups according to given lipid solutions. MCT/LCT based solution was given to the first group (Group S1) of patients diagnosed with sepsis and fish oil based solution was given to the second group (Group S2) of patients diagnosed with sepsis and MCT/LCT based solution was given to the third group (Group SR1) of patients diagnosed with SIRS, lastly fish oil based solution was given to the fourth group (Group SR2) of patients diagnosed with SIRS. While beginning to nutrition samples of 1st, 3rd, 7th day and after diet serum proinflammatory (TNF?, IL-1 and IL-6) and anti-inflammatory (IL-10) cytokines, liver function test parameters, total cholesterol, triglicerit, liver ultrasound imaging, CRP and WBC were evaulated the APACHI II scores were recorded.Proinflammatory (TNF?, IL-1 and IL-6) cytokine values of the sepsis and SIRS patients nourished with MCT/LCT and antiinflamatory values were higher in the observation of the patients nourished with fish oil. However, significant statistical difference was determined only in among the sepsis patients. The triglicerit and liver ultrasound imaging values in Sepsis and SIRS patients fed with MCT/LCT were recorded to be higher and a significant statistical difference was also obseved. The serum and hematologic parameters in groups who used fish oil on the other hand were measured similar to the physiologic values.As a result, we came to the conclusion that, fish oil based products affect the liver function tests, fatty liver and anti-inflammatory balance in affirmative way in critical patients.