Hastane kaynaklı üriner sistem infeksiyonlarının maliyet, mortalite ve hastanede yatış süresine etkisi
The impact of nosocomial urinary system infections: mortality, risk factors, excess length of hospitalization and extra costs
- Tez No: 230339
 - Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN TURGUT
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
 - Yıl: 2008
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 52
Özet
Hastane kaynaklı infeksiyonlar, morbidite, mortalite, hastanede kalışın uzaması ve direk maliyeti attıran önemli bir sağlık problemidir.Hastane kaynaklı üriner sistem infeksiyonları Pamukkale Üniversite Hastanesi'nde Ocak 2006-Aralık 2006 tarihleri arasında aktif süveyansla belirlendi. Hastane kaynaklı üriner sistem infeksiyonları için mortalite, direkt maliyet, risk faktörleri, hastanede kalış süresi infekte erişkin hastalar ile infekte olmayan kontrolleri karşılaştırılarak saptandı.Çalışma peryodunda hastanemizde hastane kaynaklı üriner sistem infeksiyonu insidansı 100 hastada 0.73 ve insidans dansitesi 1000 hasta gününde 1.3 olarak hesaplandı. Hastane kaynaklı üriner sistem infeksiyonu gelişme riski; diabet, idrar sondası, yatış süresinin uzaması, uzun süreli üriner kateter ve antibiyotik kullanımı ile artmaktadır. Gram negatif basiller, özellikle E. coli hastane kaynaklı üriner sistem infeksiyonlarında en sık izole edilen mikroorganizmalardır. Yoğun bakım ünitelerinde kateterle ilişkili üriner sistem infeksiyonu oranları 1000 kateter gününde 9.8-20.1 ve alet kullanım oranları 100 hasta gününde 0.97-0.99 arasında değişmekteydi. Hastane kaynaklı üriner sistem infeksiyonu için hastanede ek yatış süresi 13.8 gün oldu. Hastane kaynaklı üriner sistem infeksiyonunun ek maliyeti 1290 dolardı. Yoğun bakımda kalma, hastane kaynaklı üriner sistem infeksiyonu gelişmesi, yatış süresi ve üriner sistem cerrahisi uygulanması yüksek maliyete neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Nosocomial infections are serious and important healthcare problems which result with high morbidity, mortality, excess length of hospital stay and extra costs.Nosocomial urinary tract infections were evaluated by an active surveillance at Pamukkale University Hospital between January 2006 and December 2006. Urinary system infected patients were matched with uninfected controls to evaluate the attributable mortality, risk factors, direct costs, and excess length of stay.A total of 106 nosocomial urinary tract infections were detected in 102 of 14494 patients. During the study period, nosocomial urinary tract infections? incidence and incidence density were calculated as 0.73 per 100 patient and 1.3 per 1000 patient days, respectively. The risk of nosocomial urinary tract infections increased with diabetes, foley catheters, prolonged length of stay, long time urinary catheterization and previous antibiotic use. Gram negative bacilli, especially E. coli were the most frequently isolated microorganisms in nosocomial urinary tract infections. Catheter associated urinary tract infection rates and device utilization ratios were between 9,8-20,1 per 1000 catheter days and 0.97-0.99 per 100 patient days in the intensive care units, respectively. The excess length of stay was 13.8 days for nosocomial urinary tract infection. The extra cost of nosocomial urinary tract infection was 1290 dollars. Hospitalization in the intensive care units, nosocomial urinary tract infections, excess length of stay and urinary system surgery was found to be independent risk factors for higher costs.