Çoklu antimikrobiyal ilaca dirençli mikroorganizmaların neden olduğu üriner sistem enfeksiyonları: risk faktörleri, hastane yatış süresi ve maliyete etkisi
Urinary tract infections caused by multiple antimicrobial drug resistant microorganisms: risk factors, length of hospital stay and cost effect
- Tez No: 311291
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN LEBLEBİCİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Üroloji, Microbiology, Urology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
GİRİŞ ve AMAÇ: Üriner sistem enfeksiyonları (ÜSE), günümüzde tüm yaşgruplarında gerek hastane ortamında gerekse hastane dışında hekimlerin en sıkkarşılaştıkları bakteriyel enfeksiyonlardır. Çoklu antimikrobiyal ilaca dirençli (ÇİD)patojen mikroorganizmaların ortaya çıkması, tedavi başarısı ve maliyetini olumsuzetkileyen önemli bir toplum ve hastane kaynaklı enfeksiyon sorunu haline gelmiştir. Buçalışmada, ÇİD mikroorganizmaların neden olduğu idrar yolu enfeksiyonlarının riskfaktörlerinin bulunması, bu risk faktörlerine karşı önlem alınması, hastanede yatışsürelerinin ve bu enfeksiyon etkenlerinin hastane yatış maliyetlerine ve mortaliteye olanetkisinin saptanması amaçladık.GEREÇ ve YÖNTEM: Çalışmaya 1 Ekim 2011 - 1 Mart 2012 tarihleri arasındaOndokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde yatan ve ÇİDmikroorganizmaların etken olduğu üriner sistem enfeksiyonu tanısı konulan hastalarprospektif olarak izlendi. Toplum ve hastane kaynaklı olan, ÇİD olan ve olmayan,ampirik antimikrobiyal tedavisi uygun olan ve olmayan, dahili ve cerrahi servislerdeyatan hastalar, yatış ve tedavi süresi, maliyet, mortalite, açısından karşılaştırıldı. Ayrıcaisolatların antimikrobiyal duyarlılıklar araştırıldı.BULGULAR: Toplam 156 olgunun 88 (%56) 'inde toplum kaynaklı, 68 (%44) 'indehastane kaynaklı ÜSE saptandı.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND AND OBJECTİVE: Urinary tract infections (UTİs) are the mostfrequently encountered bacterial infections by physicians for all age groups both athospital setting and in community. The emergence of multi drug -resistant (MDR)microorganisms has become a major public health and nosocomial infection problemthat adversely affect the success of treatment and the cost. In this study, we aimed todetect the risk factors for urinary tract infections caused by MDR microorganisms, totake against these risk factors and to determine the effects of these infection agents tothe cost of hospitalization and mortality factors.MATHERIAL AND METHOD: In this study , patients who were hospitalizedbetween October 1 2011 and March 1 2012 at Ondokuz Mayıs University MedicalSchool Hospital and diagnosed with a UTI caused by MDR microorganisms werefollowed prospectively. Patients who had a hospital or community acquired urinary tractinfection caused by MDR or non-MDR microorganisms and had an appropriateempirical antimicrobial therapy or not and hospitalized at medical or surgical wardswere compared in terms of hospitalization and treatment duration, cost and mortality. Inaddition, antimicrobial susceptibilities of the isolates were investigated.RESULTS: In a total of 156 patients, community-acquired UTI was detected in 88(56%) patients and nosocomial UTI was detected in 68 (44%) patients. In nosocomialUTI, rate of MDR was detected significantly high (OR: 3.8 %95 CI: 1.83-8.24,p