Arazi toplulaştırma projelerinin planlanmasında serim (network) tekniğinin kullanılması
The Using of the Network analysis techniques in the planning of land consolidation projects
- Tez No: 23043
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN GİRGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ARAZI TOPLULAŞTIRMA PROJELERİNİN PLANLANMASINDA SERİM (NETWORK) TEKNİĞİNİN KULLANILMASI Nurullah Kahvecioğlu Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarımsal Yapılar ve Sulama Anabil im Dalı Danışman: Prof. Dr. irfan GİRGİN 1992, 45 sayfa Jüri Prof.Dr. Prof.Dr. Prof.Dr. irfan GİRGİN Yetkin GÜNGÖR Mehmet KARA Bu araştırmada arazi toplulaştırma çalışmalarında zaman ve kaynak planlaması yapılabilmesi için bir metod olarak serim (network) teknikleri uygulanmıştır. Bu amaçla değişik bölgelerde 7 ayrı uygulamacı ile anketler yapılmış ve herbirinden arazi toplulaştırmayı oluşturan işlem gruplarına aft iyimser, kötümser ve normal süre olmak üzere 3 ayrı süre ve kullandıkları insan sayısı ve niteliği istenmiştir. Elde edilen veriler bir bilgisayar programı aracılığı ile ag çözümleme tekniğinde uygulanmış ve sonuçta başlangıçta atanan 2 yıl içinde tamamlama kısıtı içinde değişik alternatif zaman ve kaynak planlamaları yapılmıştır. Sonuçta ag çözümleme (Network) tekniğinin arazi toplulaştırma projesi gibi karışık ve uzun sürede tamamlanan projelerde planlama, izleme ve kontrol vasıtası olduğu görülmüştür. özellikle fizibilite analizlerinin hazırlanmasında ve proje uygulama esnasında takip için bu metod proje yöneticilerine büyük imkanlar vermektedir. ANAHTAR KELİMELER: Arazi Toplulaştırması, Serim (Network, Ag Çözümleme) Teknikleri, Fizibilite Analizleri, Proje Planlama- Kontrol, Kaynak Atama.
Özet (Çeviri)
ABSTEACT Masters Thesis THE USING OF THE NETWOEK ANALYSIS TECNIQUES IN THE PLANNING OF LAND CONSOLIDATION PROJECTS Nurullah Kahvecioglu Ankara University Graduate School of Naturel And Apllied Sciences Department of Farm Structures and Irrigation Supervisor: Prof.Dr. irfan GİRGİN 1992, 45 pg. Jury : Prof. Dr. irfan GİRGİN Prof. Dr. Yetkin GÜNGÖR Prof. Dr. Mehmet KARA In this study, in order to make time and resource planning in the land consolidation, network analysis tecniques were used as a method. By this object, enquiries were made with seven experts at different regions. Three different times as optimistic, pesimistic and normal times and professions and quantity of personel resources are wanted from each one. The data which were obtained, were used in the network analysis technique via a computer programme and as a result, different alternative time and resource plannings were made in the constraint of completing in two years. As a result of this study, it was seen that the network analysis tecnique is an appropriate planning, tracing and control tool of the projects which are complex and long term. This method gives lots of possibilities to the project managers especially in the preperation of feasibility analysis and project appl ications. KEY WORDS: Land Consolidation, Network Analysis Tecnique, Feasibility Analysis, Project Planning and Control, Resource Allocation