Postmenopozal kadınlarda raloksifen ve hormon tedavisinin serum matriks metalloproteinaz?2, C-reaktif protein ve vasküler endotelyal kadherin konsantrasyonları üzerine olan etkilerinin karşılaştırılması
Comprasion the effects of raloxifene and hormone therapy on serum matrix metalloproteinase-2, vascular endothelial-cadherin and c-reactive protein concentrations in postmenopausal women
  1. Tez No: 230444
  2. Yazar: DENİZ GÜLERYÜZ ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY KURTAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Menopoz, menstrüel periyodların kalıcı olarak kesilmesi ve üremefonksiyonunun sona ermesi olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde postmenopozalkadınlarda mortalitenin en önemli nedeni kardiovasküler sistem hastalıklarıdır(KVH). Son yapılan çalısmaların sonucunda dünyada postmenopozal dönemde,hormon tedavisinin koroner arter hastalığından korumada etkin olmadığı görüsühakim olmustur. Bu da yeni altenatif tedavi arayıslarını gündeme getirmistir.Raloksifen, üzerinde en çok arastırma yapılan selektif östrojen reseptörmodülatörleri (SERM)' nden biridir. Genel olarak uterus ve meme üzerineantagonistik, kemik ve lipidler üzerine agonistik östrojenik etki gösterir.Aterosklerozun patogenezinde inflamasyon önemli rol oynar.Vasküler endotelyal kadherin (VE-kadherin), interendotelyal yerlesimli bir adezyonmolekülüdür. Endotel hücre yüzeyinde VE-kadherin molekülünün ekspresyonununazalması, vasküler permeabilite artısına ve inflamatuar hücrelerin intimayamigrasyonuna neden olmaktadır. Matriks metalloproteinazlar (MMP) ise,ekstrasellüler matriksin yeniden yapılandırılmasında rol oynarlar. Serum MMPseviyesindeki değisiklikler, aterosklerotik plağın progresyonunu ve stabilitesinietkiler. Literatüre baktığımızda sağlıklı postmenopozal kadınlarda düsük serumMMP-2 ve yüksek serum VE-kadherin seviyelerinin KVH gelisimi açısından riskfaktörü olduklarını gösteren çalısmalar mevcuttur. ?nflamasyonun önemlibelirteçlerinden olan C-reaktif protein (CRP)'in artmıs serum düzeyleri ise, koronerve periferal ateroskleroz, myokard infarktüs riski ile iliskili bulunmaktadır.Günümüzde CRP, pek çok arastırmacı tarafından KVH gelisimi açısından bağımsızrisk faktörü olarak kabul edilmektedir.Bu çalısmanın amacı da; sağlıklı postmenopozal kadınlarda hormon tedavisive raloksifen tedavisinin serum CRP, MMP-2, VE-kadherin konsantrasyonlarıüzerine olan etkilerini arastırmaktır.Çalısmaya yasları 53-64 arasında değisen, kemik mineral dansitometri Tskoru ? -1 olan 60 sağlıklı postmenopozal kadın dahil edildi. Çalısmaya dahil edilenbütün olgulara öncesinde jinekolojik muayene ve biyokimyasal incelemeler yapıldı.Yirmi olguya raloksifen 60 mg/gün per oral tedavisi, 20 olguya da 17-ß Östradiol(E2; 2 mg) + Noretisteron asetat (NETA; 1mg) per oral tedavisi baslandı. Yirmi olguise kontrol grubunu olusturdu. Tedavi baslanan 40 olgudan 31'i çalısmayıtamamlayabildi.
Özet (Çeviri)
Menopause signifies the permanent cessation of menstrual periods and theend of a woman?s reproductive potential. Cardiovascular disease (CVD) is the mostcommon cause of mortality in postmenopausal women. At the end of the last trialresults, the opinon around the world that postmenopausal hormone therapy (HT)doesn?t have any efficacy for prevention of coronary artery disease inpostmenopausal women. Consequently, the results let the clinical researchers to newalternative therapy modalities. Raloxifene is one of the most common selectiveestrogen receptor modulators (SERM), that has been investigated. Raloxifene hastissue specifity, with estrogen antagonistic effects on breast and uterus, but withestrogen agonistic effects on bone and plasma cholesterol levels.?nflammation has an important role in the pathogenesis of atherosclerosis.Vascular endothelial cadherin (VE-cadherin), is an interendothelial adhesionmolecule. A decrease in the cell-surface expression of VE-cadherin molecules, mayindicate increased endothelial permeability, migration of inflammatory cells throughthe activated endothelium. Matrix metalloproteinases (MMP), play a central role inextracellular matrix remodelling. Modulation of serum MMP levels, alter theprogress of atheromatous lesion and influence plaque stability. However increasingnumber of investigations suggest that increased levels of serum VE-cadherin anddecreased serum levels of MMP-2 also can accepted as a risk factor for CVD. ?naddition, the increased levels of C-reactive protein (CRP), which is one of the majorinflammatory markers, has been found to be associated with the risk of coronary andperipheral atherosclerosis, myocardial infarct and death caused by cardiovascularevents. Today most of the autors accepted that CRP, is an independent risk factor forcoronary artery disease (CAD).The purpose of this study is to evaluate the effects of raloxifene andhormone therapies on serum CRP, MMP-2, VE-cadherin concentrations.Sixty postmenopausal healthy women between 53-64 years of age and had aT-score bone mineral density measurements ? -1 were eligable to participate in thestudy. Before enrollment the study, participants had a gynecological andbiochemical evaluation. There were 3 study groups that 20 subjects in the controlgroup, 20 subjects in the raloxifene group (60 mg/day per oral), 20 subjects in the17-B Estradiol (E2; 2 mg) + Norethisterone Acetate (NETA; 1mg) (E2/NETA)group. But of the 40 subjects who were treated by raloxifene and HT, 31 completedthe study.