Eşleri vajinismus olan erkeklerin ruhsal profillerinin normal popülasyonla karşılaştırılması
Psychologic profiles of male partner of woman wit vaginismus compared with normal population
  1. Tez No: 230482
  2. Yazar: CEM TAYLAN ERDEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Vajinismus, ülkemizde sık görülen bir bozukluktur. Etiyolojide çok çeşitli faktörlerin rol oynadığı bildirilse de, bu konuda tartışmalar halen sürmektedir. Eşleri vajinismus olan erkeklerin vajinismus etiyolojisinde olduğu kadar, tedavi sürecinde de rol oynadıkları bildirilmektedir. Bu çalışmada, eşleri vajinismus olan erkeklerin (N= 27) sosyodemografik özellikleri, cinsellik karşısındaki tutum ve davranışları, genel semptomatoloji düzeyleri ve kişilik özellikleri, evli ve eşlerinde vajinismus hastalığı olmayan kontrol grubuyla (N= 28) karşılaştırılmaktadır.Her iki gruba Hamilton Anksiyete Derecelendirme Ölçeği, Beck Depresyon Ölçeği, Durumluluk Süreklilik Kaygı Envanteri, Maudsley Evlilik Anketi, Minnesota Çok Yönlü Kişilik Envanteri ve araştırmacılar tarafından hazırlanan Genel Bilgi Formu uygulanmıştır.Çalışmamızda, eşleri vajinismus olan erkeklerde Maudsley Evlilik Anketi Cinsel İlişki Alttesti puanı (p= 0,00), cinsel işlev bozukluğu sıklığı (p=0,02), MMPI Frekans (p= 0,037), Depresyon (p= 0,031), Histeri (p= 0,08), Psikopatik sapma (p= 0,016), Psikasteni (p= 0,006), Şizofreni (p= 0,000), Sosyal içedönüklük (p= 0,008) alttest puanları daha yüksek bulundu. Eşleri vajinismus olan erkeklerin %28' i 1 dakikadan daha az süreyle yatakta kaldıklarını (p= 0,005) ve %64' ü eşlerine karşı hissettikleri temel cinsel duygunun şefkat olduğunu (p= 0,008) belirttiEşleri vajinismus olan erkeklerin, normal populasyondan farklılık gösteren grupsal özelliklerinin ayırt edilmesinin, vajinismusun farklı bir etiyolojik etkeninin tanımlanması, vajnismusun bir çift hastalığı olarak ele alınması ve eşlerin tedavi sürecinin tamamına aktif olarak katılmasını sağlamak açısından önemli olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Vaginismus is a common disorder in our country. Altough diverse etiologic factors had been proposed, controversy on etiology of vaginismus has continued. Male partners of women with vaginismus play role in the treatment process as well as etiological mean. In this study, male partners of women with vaginismus (N= 27) compared with matched control group of men (N= 28), proven to be married and to not to have children, in sociodemographical characters, attitude and behaviour about sexuality, general symptomatogical level and personality character.Both groups completed Hamilton Anxiety Scale, Beck Depresion Inventory, STAI, Maudsley Marital Questionnaire, Minnestoa Multiphasic Personality Inventory and a General Form which prepared by the researchers for this studyFindings show that, male partners of women with vaginismus have greater scores in Maudsley Marital Questionnaire Sexual Relation subtest, MMPI subtests of Frequency (p= 0,037), Depresion (p= 0,031), Hysteria (p= 0,08), Psychopathic deviation (p= 0,016), Psychastenia (p= 0,006), Schizophrenia (p= 0,000), Social intravertism (p= 0,008) and higher rates of sexual dysfuncions (p=0,02). %64 of male partners of women with vaginismus feel compassion to spouse instead of lust (p= 0,008) and %28 claimed thar the time they spare in bed after sex is under one minute (p= 0,005).It is important to show differancies of the grouping charactheristics of male partners of women with vaginismus from normal population. This can lead defining vaginismus from a new point of view and participation of male partners of women with vaginismus into whole treatment process.