Grand slam tenis turnuvalarında yarı final ve finalde servislerin maç sonucuna etkisi
Effects of services in semi final and final match results in grand slam tennis tournaments
  1. Tez No: 230481
  2. Yazar: NAMIK KUNDURACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHTİYAR ÖZÇALDIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Tenis sporunun hareket analizleri ve uygulama zamanı değerlendirildiğinde, aerobik ve anaerobik kapasite ile kuvvet?sürat-dayanıklılık yetilerinin ön planda olduğu görülür.Bu çalışmada, tenis sporunun temel vuruşlarından olan servis atışının 2007 yılından yapılan Grand Slam tenis turnuvalarında maçı kazanamaya olan etkileri araştırılmıştır. Sırasıyla Avustralya açık, Fransa açık, Wimbledon ve son olarak Amerika açık tenis turnuvalarındaki maçların video görüntüleri bilgisayar ortamına aktarılmıştır. Istatistiksel analiz için gerekli olan veriler ileri-geri alma, durdurma ve tekrar izleme yapılarak notasyon yöntemi ile elde edilmiştir. Servise ilişkin verilerden; çift hata ve ace (direkt sayı) değerleri, servis atışlarının her iki servis kutusunda belirlenen bölgelere göre genel ve detaylı dağılımları incelenmiştir. Sonuç olarak, oyuncuların 1. ve 3. bölgelere daha çok servis attıkları ve kazanılan puanların da bu bölgelerde daha fazla olduğu gözlenmiştir.Bu sonuç, servis atışlarının özellikle servis kutusundaki köşelere yakın çizgilere doğru atıldığında maçı kazanmada etkili olan faktörlerin başında geldiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
When considering the application time and the movement analysis of the tennis game, it is seen that the aerobic-anaerobic capacity and strength-speed-endurance are to be the most important elements.In this study, the effects of services on winning the match at 2007 Grand Slam tennis tournament has been investigated. The videos of the matches performed in Australian Open, Roland Garros, Wimbledon and US Open have been copied on a computer. The data necessary for the statistical analysis have been obtained by watching videos. In this study, double faults and Aces, general and specific features of the serve distribution according to the zones that were determined from two service areas have been taken under consideration. After this consideration it is concluded that tennis players dominantly use to 1.and 3. zones to serve and the points won comes, in general, those zones.These conclusions imply that serving trough the corners of mentioned zones is the main factor of winning the match.