Parmak ucu yaralanmalarında farlı iki tedavi yöntemi olan homodigital ada flebi ile cross-finger flebinin sonuçları
Comparison of homodigital island flap and cross-finger flap used in fingertip amputations
  1. Tez No: 230491
  2. Yazar: MEMET YAZAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATAKAN AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Parmak ucu lokalizasyonu nedeniyle hem fonksiyonel ve estetik öneme sahiptir, hem de elin travmalara en duyarlı bölgesidir. Parmak ucunun üstün özellikli anatomisi nedeniyle pulpa restorasyonu oldukça güçtür. Ayrıca parmak uzunluğu ve fonksiyonunun korunması, eklem sertliği ve nöroma oluşumunun engellenmesi, kozmetik olarak kabul edilebilir bir görünümün elde edilmesi gerekir. Ancak bütün bu istekleri karşılayabilecek tek bir yöntem yoktur, buna istinaden de sekonder iyileşmeden serbest fleplere kadar bir çok tedavi yöntemi geliştirilmiş ve denenmiştir. Hastanın yaşı, dominant eli, mesleği, yaralanma şekli, ek yaralanma varlığı gibi parametreler de göz önüne alınarak hastaya en uygun tedavi şekli seçilmelidir.Bu çalışmada parmak ucu yaralanmalarında kullanılan tedavi opsiyonlarının defekt lokalizasyonu ve açısına göre algoritmik bir şekilde sınıflandırılarak verilmesi ve yine bu tedavi seçenekleri arasında bulunan, benzer defektlerde kullanılabilen `cross-finger flebi' ile `homodijital ada flebi'nin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla parmak ucu amputasyonuyla acile başvuran hastaların 30'u homodijital ada flebi, 20'si ise cross-finger flebi ile tedavi edildiler. Post-operatif 1., 3., 6. ve 12. aylarda hastaların monoflaman testi ve iki-nokta diskriminasyon testi ile duyuları karşılaştırıldı.Sonuç olarak semmes-weinstein testi sonuçlarına göre iki yöntem arasında protektif duyu geri dönüşleri açısından anlamlı fark bulunmadı. İki nokta ayrım testi sonuçlarına göre ise homodijital ada flebinde taktil duyu geri dönüşü istatistiksel olarak anlamlı ölçüde fazla bulundu. Bu sebeple duyunun çok önemli olduğu 2. ve 3. parmaklarda homodigital flep yapılması daha uygun olacaktır. Esas fonksiyonu güçlü kavrama olan 4 ve 5. parmaklarda ise cross-finger flebi daha iyi bir seçenektir.
Özet (Çeviri)
The localization of the fingertip gives it a significant cosmetic and functional value, but also places it at high risk for injury. Highly specialized and unique anatomy of fingertip causes difficult pulp restoration. The length and function should be maintained, at the same time stiffness and neuroma should be avoided. There is no single best treatment of an injury. Appropriate treatment should be chosen according to the mechanism of injury, hand dominance, age, occupation etc. of the patientThe aim of this study is to present a straightforward method for evaluating fingertip injuries and provide an algorithm for fingertip reconstruction, simultaneously to compare the cross-finger and homodigital island flaps. Fifty patients were included in our study, thirty patients underwent homodigital flaps, wheras twenty of them were treated with cross-finger flap. All patients were available for long-term follow-up and subjected to sensitivity assessment by two-point discrimination and Semmes-Weinstein monofilament testing at post-operative 1st month and 3, 6, and 12th monthsMonofilament testing results showed that there is no significant difference in protective sensitivity between two flaps. However the two-point discrimination testing showed that the tactil gnosis regained better in homodigital island flaps. Consequently, in which sensory feedback is critical, for example thumb and index finger, amputation should be treated with homodigital flap. On the other hand, the cross-finger flap will be preferable choice in the ulnar digits who are important for power grip.