Asemptomatik tip 2 diabetes mellitus tanılı hastalarda koroner arterlerin 64- dedektörlü bilgisayarlı tomografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of coronary arteries by 64-dedector row computed tomography in asymptomatic patients with tip 2 diabetes mellitus
  1. Tez No: 230495
  2. Yazar: GHULAM SADIG SARWAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ACUNAŞ, DOÇ. DR. MEMDUH DURSUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Diabetes mellitus (DM) insülin eksikliği, yokluğu veya insülin direnci sonucunda meydana gelen karbohidrat, lipid ve protein metabolizmasında bozukluklara yol açan ve kendisine özgü akut ve kronik komplikasyonlar ile seyreden bir hastalıktır. Tip I DM; insülin produksiyonunda azalma, Tip II DM ve gestasyonel DM; insülin etkilerine karşı resistansa bağlı oluşur. Obezitenin yaygınlığı ve sedentar yaşam tarzı nedeni ile bu hastalık populasyonu giderek artmaktadır.Tip II DM hastalarında uzun dönemde kardiovasküler komplikasyon riski 2-4 kat artmıştır. Diabetli olanlar, diabeti olmayanlara oranla daha fazla sessiz iskemi geçirirler ve MI sonrası sağ kalım oranı daha düşüktür. Diabetli hastaların başlıca ölüm nedeni koroner arter hastalığıdır (KAH), ölümlerin %75'inden sorumludur. kardiovasküler hastalık riski altında olan tip II diabetli hastaların semptomlar başlamadan önce belirlenmeleri gereklidir . Bu populasyonun kesin KAH prevalansı bilinmemektedir. Bu çalışmanın amacı asemptomatik tip II diabetli hastalarda gizli koroner arter hastalığı (KAH) prevalansını çok kesitli bilgisayarlı tomografi anjiografi (ÇKBTA) ile değerlendirmekti.Bu çalışmada, 80 (58 erkek, 22 kadın, yaşlar 53 ± 8) asemptomatik tip II diabetli hastaya ÇKBT ile kalsiyum skorlama ve koroner arter BTA tetkiki yapıldı. 49 hastada (%61) aterosklerotik plak saptanmıştır; Kalsifik plak en çok saptanan aterosklerotik plak tipiydi (%35), soft plak 9 (%11.3) hastanın en az bir koroner arter segmentinde saptandı. 14 (%17.5) hastada orta darlık, 11 (%13.7) hastada ciddi darlık ve böylelikle 25 (%31.3) hastada anlamlı darlık (? %50) saptanmıştır. Tek damar hastalığı (19, %23.7), iki damar hastalığı (15, %18.7), üç damar hastalığı (15, %18.7) saptanmıştır. ileri üç damar hastalığı olan 7(%8.7) hastada(? %50) CACS 400'ün üstünde idi. Bu sonuçlar, asemptomatik diabeti olmayan bireylerde ÇKBT ile yapılan kalsiyum skorlama ve koroner arter BTA sonuçları ile karşılaştırıldığında tip II diabetli hastalarda, aterosklerotik plak varlığı, anlamlı darlık ve 3 damar hastalık riskinde ileri derecede anlamlı fark bulunmuştur.ÇKBT ile koroner anjiografi, aterosklerotik plağın lokalizasyonunu, tipini, koroner arter hastalığının anatomik yaygınlığını ve koroner arterlerin normal lümen ve duvar yapılarının değerlendirilmesi ve aynı zamanda ventrikuler fonksiyon değerlendirme yapmak mümkündür. Bilgisayarlı tomografideki son gelişmeler ve hasta populasyonunda kardiovasküler hastalık riski dikkate alındığında ÇKBT, KAH risk sınıflamasında ve tedavi planlamasında önemli rol oynayabildiğini düşünüyor ve asemptomatik tip II diabetli hastalarda koroner arter hastalığının noninvazif ve erken tanısında öneriyoruz.
Özet (Çeviri)
Diabetus mellitus (DM) is a metabolic disorder caused by disturbance in carbohydrate, fat and protein metabolism and also may lead to certain acute as well as chronic complications resulting from deficiency, absence or resistance to insulin. Type I DM caused by decreasing production of insulin, Type II DM and gestational DM caused by resistance to insulin. Population of diabetes mellitus is increasing with widespread of obesity and sedentary lifestyle.Patients with DM type II have 2-4 times increased cardiovascular risk in long-term. Patients with DM have a higher rate of silent ischemia and myocardial infarction survival rate is lower compared patients without DM. Main causes of death of patients with diabetes mellitus is coronary artery disease (CAD) and responsible for 75 % of deaths. Individuals with type II DM at risk of cardiovascular disease is required be determined before starting the symptoms. The CAD prevalence of this population is still unknown. The purpose of this study is to evaluate hidden CAD prevalence in patients with asymptomatic type II DM with Multislice Computed Tomography (MSCT).In our study Calcium scoring and coronary Computed Tomography Angiography performed with MSCT on 80 (58 male, 22 female, age 53 ± 8 years) asymptomatic DM type II patients. In 49 patients (% 61) atherosclerotic plaques were determined; most common type of plaque was calcified plaque (35 %), soft plaque was seen at least one of the coronary artery of 9 (11.3 %) patients. Moderate stenosis was seen in 14 (17.5 %) and severe stenosis was seen in 11 patients (13.7%), thus significant stenosis (? %50) was determined in 25 (%31.3) patients. Single-artery disease (19, 23.7%), two-artery disease (15, 18.7%) and three-artery disease (15, 18.7%) were determined. 7 patients (8.7%) with severe three-artery disease have CACS over 400.Highly significant difference was found when comparing the results of Calcium scoring and coronary Computed Tomography Angiography performed with MSCT in individuals with asymptomatic nondiabetic individuals to those patients with type II DM, presence of atherosclerotic plaque, significant stenosis and three- artery disease risk.Coronary angiography performed with MSCT is possible to evaluate the localization and type of atherosclerotic plaque, anatomical extension of coronary artery disease, lumen and wall structures of the coronary artery , at the same time assessment of ventricular function also possible. Recent development of computed tomography and taking into account the risk of cardiovascular disease in this population, we are thinking that MSCT could play an important role in the classification of CAD risk and in its management and we recommend as a noninvasive and early diagnosis of CAD in patients with asymptomatic type II DM.