Preeklamptik gebelerde İ.V. magnezyum sülfat tedavisinin spinal anestezi süresine etkisi
Preeklamptik gebelerde I.V. magnezyum sülfat tedavisinin spinal anestezi süresine etkisi
- Tez No: 230494
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY ÖZKAN SEYHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Preeklampsi, etyolojisi tam açıklanamamış, hipertansiyon, ödem ve proteinüri ile karakterize bir gebelik patolojisidir. Magnezyum sülfat antihipertansif ve konvülzyon eşiğini yükseltici etkilerinden dolayı preeklampside kullanılan bir ilaçtır.Magnezyum sülfat (MgSO4) tek başına analjezik etkili olmamakla birlikte N-metil D-Aspartat (NMDA) reseptör antagonisti olduğu için santral duyarlaşmayı etkilemektedir. Bu özellikten dolayı opioidlerin analjezik etkisini değiştirmektedir.Beyin omurilik sıvısında (BOS) normal homeostatik mekanizmalar sayesinde magnezyum düzeyi belirli bir aralıkta sabit tutulmaktadır. Ancak preeklampside kan beyin bariyeri bozulmakta ve BOS magnezyum (Mg) düzeyinde küçük ama anlamlı yükselme gözlenmektedir.Sistemik MgSO4 tedavisinin, spinal anestezinin etki süresini uzatacağı hipotezinden hareketle bu gözleme dayalı tez çalışmasında, magnezyum sülfatın preeklamptik gebelerde bupivakain-fentanil ile yapılan spinal anestezi üzerine etkileri incelenmiştir.Kliniğimizde spinal anestezi altında sezaryen operasyonu geçiren, intravenöz (i.v.) magnezyum sülfat tedavisi almış veya almamış preeklamptik gebeler çalışmaya alınmıştır. Kontrol grubu olarak spinal anestezi altında sezaryen operasyonu geçiren miyadında sağlıklı gebeler seçilmiştir. Anestezi için standart protokol uygulanmış, çalışmaya alınan gebelerden spinal anestezi için ilaç uygulanmadan hemen önce BOS ve eş zamanlı olarak venöz kan örneği alınarak magnezyum düzeyi bakılmıştır. Spinal anestezinin etki başlama ve bitiş süreleri ile anestezi özelliklerine bakılarak, kan ve BOS magnezyum düzeyleri ile ilişkisi değerlendirilmiştir.Sonuçta i.v. magnezyum sülfat tedavisi alan preeklamptik gebelerde BOS magnezyum düzeyinde anlamlı bir yükseklik bulunmasına rağmen bunun spinal anestezi süresini etkilemediği gözlemlenmiştir. Ancak varılan bu sonucun, i.v. magnezyum sülfat tedavisi alan grupta serum magnezyum düzeyinin ortalama değerinin tedavi edici düzeyde olmamasından kaynaklandığı düşünülmektedir. İntravenöz MgSO4 tedavisi alan preeklamptik gebeler kendi içinde serum magnezyum düzeyi tedavi edici düzeyde olanlar ve olmayanlar olarak iki gruba ayrıldığında; serum magnezyum düzeyi tedavi edici düzeyde olan grubun tam analjezi süresinin anlamlı derecede uzun olduğu görülmüştür. Serum magnezyum düzeyi tedavi edici düzeyde olan hastalarla benzer çalışmaların yapılmasının faydalı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Preeclampsia, the etiology of which has not fully elucited yet, is a pregnancy-associated pathology that is characterized with hypertension, oedema and proteinuria. Due to its antihypertensive effects and its ability to increase the seizure threshold, magnesium sulphate (MgSO4) is a drug of choice for preeclampsia treatmentAlthough used as a sole agent, MgSO4 per se is not an analgesic; it affects central sensitization as it is an N-methyl D-aspartate receptor antagonist and potentiates the analgesic effects of opioidsWithin normal homeostatic mechanisms, the magnesium level in the cerebrospinal fluid (CSF) is kept relatively stable between certain values. However, due to disrupted blood brain barrier in preeclampsia, CSF magnesium level is observed to have a small but meaningful increaseBased on the hypothesis that systemic MgSO4 treatment increases the duration of spinal anesthesia, in this observational thesis study, effect of systemic MgSO4 treatment on spinal anesthesia performed with bupivacaine+fentanyl in preeclamptic pregnants has been studiedThis study included preeclamptic pregnants who had cesaerian section with spinal anesthesia and who had or had not received i.v. MgSO4. Healthy parturients with similar regional anesthesia served as controls. A standard protocol of anesthesia was performed; CSF and venous blood magnesium levels were sampled before performing spinal anesthesia. The characteristics and duration of spinal anesthesia and the association between anesthesia and magnesium levels were evaluatedAs a result, CSF magnesium levels were observed to have a small but meaningful increase in preeclamptic pregnants who received i.v. MgSO4 treatment, although this did not influence the duration of spinal anesthesia. This finding might originate from the fact that in most patients, serum magnesium levels could not reach therapeutic levels. When preeclamptic pregnants given i.v. MgSO4 treatment were classified as those who reach therapeutic levels and those who did not, complete analgesia duration of the former group was observed to be longer with statistical significance. It would be clinically relevant to perform further studies on patients reaching therapeutic magnesium levels.