Elazığ ilinde gençlerde şiddete başvurma ya da maruz kalma sıklığı, etkileyen faktörler ve öfke ile ilişkisi
Relation amongst action of violence or suffering from violence in young population in elazig and affecting factors and anger
- Tez No: 230505
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN AÇIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Tüm toplumlarda gençler arasında şiddete başvurma ve maruz kalma son dönemlerde sık görülen önemli bir sorundur. Elazığ ilinde gençlerde şiddete başvurma ya da maruz kalma sıklığı, etkileyen faktörler ve öfke ile ilişkisini saptamak amacıyla yapılmıştır.Araştırmanın yapıldığı dönemde Elazığ il merkezinde bulunan toplam 35 lisenin tümü araştırmanın kapsamına alınmıştır. Bu liselerde okuyan toplam 22 480 öğrenci içerisinden n= Nt2pq / d2(N-1) + t2pq formülü kullanılarak 1463 kişi seçilmiş, tekrarlayan ziyaretlerle 1451'ine ulaşılmış, cevaplılık oranı %99.2 olmuştur. Çalışmada; şiddete maruz kalma ve baş vurma sıklığını ölçen soruların yanı sıra Spielberger tarafından geliştirilen Durumluk Sürekli Öfke İfadesi Envanteri kullanılmıştır.Çalışmaya alınan öğrencilerin yaş ortalaması 15.33 olup, %49.3'ü erkektir. %6.5'i gelir getirici bir işte çalışmaktadır. %10.3'ü sigara, %6.5'i alkollü içki, %4.9'u bağımlılık yapıcı madde kullandığını, %8.5'i şans oyunu/kumar oynadığını, %9.0'ı delici-kesici alet taşıdığını, % 5.1'i arkadaş grubu/çeteye üye olduğunu ifade etmiştir. %24.5'i arabesk müzik dinlemektedir. %33.2'si Elazığ'a göçle gelmiştir. Öğrencilerin %10.2'sinin babası, %38.1'inin annesi herhangi bir okul mezunu değildir. %18.8'inin babası annesini dövmektedir. Annesi babası tarafından dövülen çocukların %38.5'i bu olayı normal karşıladığını, her ailede olabileceğini ve kendisini fazla ilgilendirmediğini belirtmiştir. Öğrencilerin %20.5'i ebeveynlerinin kendisini halen dövdüğünü ifade etmiştir. Çalışmaya alınan öğrencilerin %12.2'si fiziksel, %20.7'si duygusal, %3.2'si cinsel şiddete halen maruz kaldıklarını belirtmişlerdir. Fiziksel şiddete erkek öğrenciler (%14.6), cinsel şiddete ise kız öğrenciler (%4.7) daha fazla maruz kalmaktadır (p0.05). Son bir yılda fiziksel şiddet ve duygusal/sözel şiddet uygulayanların ise sürekli öfke, öfke iç, öfke dış puanları yüksek saptanmıştır. Okula devamsızlık yapanların sürekli öfke, öfke iç ve öfke dış puanları yüksek bulunmuştur.Sonuç olarak; Elazığ ilindeki liselere devam eden öğrencilerin şiddete maruz kalma ve başvurma oranları oldukça yüksektir. Şiddete baş vurma ile öfke puanları arasında pozitif ilişki söz konusudur. Bu nedenle gençler arasında artan şiddete maruz kalma ve başvurma oranlarının düşmesini sağlayacak olan yasal düzenlemelerle birlikte eğitim ve hizmet sunumuna öncelik verilmelidir.
Özet (Çeviri)
Recently, stronging arm and being exposed to violence among the young is a significant issue happening frequently in all societies. This study has been carried out for determining the frequency of stronging the arm or being exposed to it among the young in Elazıg City , the factors affecting it and its relation with the anger.Totally 35 high schools found at the city center during the period the research done have been included in the study. By using n= Nt2pq / d2(N-1) + t2pq formula, 1463 subjects have been selected from 22 480 students attending to these high schools, and 1451 of them have been contacted during the repeated visits, and the response correlation has been 99.2 % . In the study, State-Trait Anger Scale (STAS) developed by Spielberger has been used in addition to the questions measuring the frequency of stronging arm and being exposed to it.The age-average of the subjects in the study was 15.33, and 49.3 % of them were male. 6.5 % of them have been working in a wage-earning employment. 10.3 % of them have confessed that they have been smoking, 6.5 % drinking alcohol, 4.9 % taking drugs, 8.5 % playing game of chance or gambling, 9.0 % carrying stab, and 5.1 % being the members of the a friend-group or of a gang. 24.5 % have been listening to arabesque-music. 33.2 % have immigrated to Elazıg. The fathers of the 10.2 % and the mothers of the 38.1 % are not the graduates of any school. The fathers of the 18.8 % have been beating their mothers. 38.5 % of the children whose mothers are beaten by their fathers have expressed that they take it normally , it can happen in all families, and it does not interest themselves much. 20.5 % of the subjects have implied that their parents still have been beating themselves. Of the subjects included in the study ; 12.2 % have implied that they still have been exposed to physical, 20.7 % to sensual, and 3.2 % to sexual violence.