Diyarbakır surlarında hayvan figürleri
Animal figures on the Diyarbakir city rampats
  1. Tez No: 230677
  2. Yazar: YILMAZ ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VECİHİ ÖZKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Sanat Tarihi, Archeology, Art History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
?Diyarbakır Surları'nda Hayvan Figürleri?, bu güne kadar ele alınmayan, kitaplaşmayan bir konudur. Bu Yüksek Lisans Tezi'nde figürleri fotoğraflayıp, yorumlamaya çalışırken, konu kaynaklarındaki görüşlere yer verilmiştir.Tezin ilk bölümünde Diyarbakır Kent Tarihi'ni Milada Kadar Diyarbakır, Roma Dönemi'nden İslam Tarihine Kadar Diyarbakır ve İslam Fethinden Osmanlı'ya Diyarbakır adları altında ele alınmıştır.İkinci Bölümde Diyarbakır Sur izlenimleri ele alınarak, burçlarla surların günümüzdeki konumları ele alınmıştır. Dileğimiz ileride yapılacak onarımlarla 2007/2008 dönemindeki izlenimlerimizin gerektiğinde kaynak olarak kullanılmasıdır.Üçüncü Bölüm olarak figürler ele alınırken anlamlandırılmaya çalışılmıştır. Konumuz her ne kadar hayvan figürü ise insan figürü olarak Akrep Burcu'ndaki oturan insan ile Selçuklu Burcu'ndaki Çıplak Kadın Figürleri dolaylı olarak ele alınmıştır. Çünkü Akrep Burcu'ndaki insan figürü ile akrep arasında, Çıplak Kadın Figürleri ile yırtıcı kuşlar arasında bir ilgi vardır. Bu arada El ile Gamalı Haç figürü, teze zenginlik katmak için işlenmiştir.Sonuç Bölümü'nü oluşturan dördüncü kısımda figür açısından oldukça zengin olan Yedi Kardeş ve Evli Beden Burcu arasında karşılaştırmalar yapılmış olup, alanında uzman olan araştırmacıların görüşleri, bir araya getirilmiştir.Biliyoruz ki Arkeoloji ve Sanat Tarihi açısından oldukça büyük öneme sahip olan Diyarbakır Surları, ileride onarımlarla gündeme gelecek ve bu figürler etrafında değişik görüşler ortaya konulacaktır. Umarım ki bu tez çalışmamız, alan araştırmaları yapanlara bir nebze rehberlik edecektir.
Özet (Çeviri)
?Animal Figures On The Diyarbakir City Ramparts? is matter that has not been taken up so far and not been published too. While taking photos and also trying to comment in this high license thesis different points on subject sources have been given. In the first part of this thesis, Diyarbakir city history has been dealt with as Diyarbakir till birth of Christ and Diyarbakir, from Roman age to Islamic Conquest and Diyarbakir, from Islamic Conquest to Ottoman Empire.In the second part of this thesis, Diyarbakir Ramparts impressions, have been tackled and the situation of bastions and ramparts of present day has been dealt with. After some restorations in future, We wish that our impressions of 2007-2008 can be used as origin when needed in the future for restorations.As for the third section, The figures have been tried to be given meanings. Although our matter is about animal figures, we indirectly talked about sitting human on the Akrep bastion as a human figure with naked women figures on the Selcuklu bastion. Because there is a connection between scorpion and human figure on the Akrep bastion, between naked woman figures and wild birds. By the way, swastika (gamma cross) with hand has been worked to add richness in this thesis.In the fourth section which forms the final section comparisons between Evlibeden bastion and Yedi Kardesler which are rich in figures have been made and different opinions of experts have been added.We know that Diyarbakir Ramparts which are very important for archaeology and art history will come into question with restorations and there will be different opinions about figures in the future. I hope that our thesis study will guide to branch researchers a bit.