Radyometrik ölçümlerim buğday verim tahminlerinde kullanılma olanakları
Usage possibilities of spectral radiometric measurements for the estimation of wheat yields
  1. Tez No: 23068
  2. Yazar: FİLİZ KOÇTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EVSAHİBİOĞLU A. NEJAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
III ÖZET Yüksek Lisans Tezi RADYOMETRİK ÖLÇÜMLERİN BUĞDAY VERİM TAHMİNLERİNDE KULLANILMA OLANAKLARI FİLİZ KOÇTEKİN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarımsal Yapılar ve Sulama Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. A. Nejat EVSAHİBİOĞLU 1992, Sayfa: 59 Jüri: Doç. Dr. A. Nejat EVSAHİBİOĞLU : Prof.Dr. Erkan BENLÎ : Prof.Dr.. Cengiz OKMN Bu çalışmada, spektral radyometrik ölçümlerle kışlık buğday bitkisi gelişme süresinde Yaprak alan İndeksi (YAI) değerlerinin tahmini ve bu değerlerin buğday verim değerlerinin önceden belirlenmesinde kullanılma olanaklarının araştırılması amaçlanmıştır. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Kenan Evren Araştırma ve Uygulama Çiftliğinde yer alan Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü deneme alanlarında, 1990 yılı bitki gelişme süresinde Bezostia çeşiti ile yürütülen denemelerde spektral ölçümler el tipi radyometre ile alınmıştır. Araştırma sonucunda, Radyans Oranı ve Vegetasyon indeksi yöntemleri ile tahmin edilen YAI değerleri, ölçülerek belirlenen YAI değerleri ile karşılaştırılmış ve sözü edilen parametreler arasında ilişki istatistiksel yönden % 5 ve % 1 düzeyinde önemli bulunmuş tur. Ayrıca, Radyans Oranı ve Vegetasyon İndeksi değerleri ile bitki kuru ağırlık değerleri arasında istatistiksel yönden % 5 ve % 1 düzeylerinde önemli ilişkilerin varlığı anlaşılmıştır. Elde edilen sonuçlar değerlendirildiğinde,IV radyometrik ölçümlerle tahmin edilen Radyans Oranı ve Vegetasyon İndeksi yaklaşımlarının buğday bitkisi YAI ve Kuru Ağırlıklarının tahmininde istatistiksel yönden güven sınırları içerisinde kullanılabileceği kanaatine varılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Uzaktan Algılama, Spektr or adyometre, Buğday (Tiriticum aestivum L. ), Yaprak Alan İndeksi (YAI), Radyans Ofanı, Vegetasyon İndeksi, Verim
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT Masters Thesis USAGE POSSIBILITIES OF SPECTRAL RADIOMETRIC MEASUREMENTS FOR THE ESTIMATION OF WHEAT YIELDS Fİ1İZ KOÇTEKÎN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Engineering Supervisor : Assoc. Prof. Dr. A. Ne j at EVSAHİBÎOGLU 1992, Page: 59 Jury: Assoc. Prof.Dr. A. Nejat EVSAHİBÎOGLU : Prof.Dr. Erkan EENLÎ : Prof.Dr. Cengiz OKMA.N The purpose of this investigation was to estimate Leaf Area Index values for wheat by using spectral radio metric data, to observe the variation of the index values throughout the plant growing season and to determine their usage possibilities for yield predictions. The research was conducted on the experiment and production fields of research station of Agricultural Faculty, The University of Ankara during 1990 plant growing season. The variety of Bezostia was used as experiment material. Canopy radiance measurements were made with a 15° f ield-of-view hand-held (Exotech Model 100 A) radiometer. Research results revealed that spectral radiometric measurement could be used to predict wheat yields within statistical confidence limits. Maximum values of LAI (Leaf Area Index= 3.4) were reached out approximately 224 days after transplanting of seedling. Results also - showed that high statisticalVI correlations exist between estimated and measured Leaf Area Index values. Similar relationships were come accross between LAI values estimated and plant dry-matter concentrations. KEY WORDS: Remote Sensing, Spectroradiometer, Wheat (Tri- ticum aestivum L.) Leaf Area Index (LAI), Radiance ratio, Vegetation Index, Yield.