Sivil itaatsizlik
Civil disobedience
  1. Tez No: 230755
  2. Yazar: EYÜP ESER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN SOYASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Hukuk, insanlığın doğuşundan beri varolmuştur. Bu hukuku bulup ortaya çıkartmak ve ona hakkaniyet özelliğini vermek her zaman insana mahsus bir durum olagelmiştir. İnsanda ki bu niteliğin en büyük silahı Sivil İtaatsizlik olmuştur. Fransız İhtilalinden sonra yazılmış bulunan anayasa bu durumu ?Bu Anayasa İnsan Derisi ile Kaplıdır? sözü ile açıkça ortaya koymuştur. Sivil İtaatsizlik; şiddetin reddedildiği, kamuya çağrı özelliği taşıması ile Pasif Direnişten ayrılmaktadır. Sistemi tamamen reddetmemesi ile Anarşizm'den de ayrılan bu kavram, nevi şahsına münhasır özellikler göstermektedir. Bu çalışmada, yüzyıllardır uygulanan bu eylemsel duruşu inceleyerek onu çeşitli açılardan analiz ve yorumlara tabii tutacağız. İlk olarak, Sivil İtaatsizliğin şartları ve tanımı ile açılacak olan bu çalışma, bu kavramın uygulayıcı ve teorisyen temelinde öncülerinin anlatılması ile devam edecek. Daha sonra, kavramımızın da dahil olduğu Direnme Hakkı ve onun tarih de ve hukuki metinlerde yer alış biçimlerini inceledikten sonra nihayet, dünya da ve ülkemizde ortayakonulmuş bulunan ve Sivil İtaatsizlik özellikleri taşıyan eylemlerin neler olduğuna kısaca değineceğiz.
Özet (Çeviri)
Law had been existed since the birth of humanity. Discovering and revealing that law together with giving it a justifiable peculiarity, always done by humanity. This features, which possessed by humanity, most valuable armoury is Civil Disobedience. The French Republic Constitution, which had written after the French Revolution, stated in it?s beginning that; ?This constitution is Coated with Human Skin?. As we see; this sentence is a clear example of this feature. Civil Disobedience is separated from Passive Resistance by it?s declining of violence and unambiguity and summoning towards the general public. It is also differed itself from Anarchism by; not repudiating the entire system. By taking account all the differences; Civil Disobedience is a unique concept. In this written work; we will aim to investigate this posture of action which, has been putting into practice for centuries. Thus; we are going to analyze and interpret this posture though out various perspectives. In the beginning, we are going to explain the description and conditions of Civil Disobedience. Hence; this written work will resume with the works and theories ofcertain innovator and leaders of Civil Disobedience movement. After these parts, we will intend to explore the history and legal documents of the concept of Right for Resistance in which; our subject of concept is included. Finally, we will try to materialize and unveil specific examples of Civil Disobedience in the world together with our country.