Diffraction of the packet-like and nondiffracting propagating beams by an obstacle in the atmosphere
Paketimsi ve kırılmayan ışınların atmosferde bir engel tarafından kırılması
- Tez No: 230772
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ZİYA UMUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tez homojen dalga denkleminin iki çözümünü incelemektedir. Bu çözümler paketimsi çözüm ve kırılmayan ışın olarak adlandırılabilir.İlk olarak bu dalgaların atmosferdeki yayılımı incelenmiştir. İkinci adımda bir engel (bıçak sırtı) ışının yayılım yönüne yerleştirilip kırılma etkileri incelenmiştir. Sonuçlar sayısal olarak MATLAB yardımıyla çizilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis takes two different solutions of homogenous wave equation into consideration.These solutions are named as packet-like solution and non-diffracting beam. First of all the propagation of these waves in the atmosphere is investigated. As a second step, an obstacle (a knife edge) is located on the propagation path of the diffracting beam and the diffraction effects are examined. The results are plotted numerically by using MATLAB.