Çizgisel kaynaktan ışıyan elektromağnetik dalgaların mükemmel iletken silindir takkesinden optik gibi saçılması
  1. Tez No: 143
  2. Yazar: ADNAN GÖRÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. H. ERGUN BAYRAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Nükessel iletken yüzeyli silindir takkesi ile açısal frekanslı, akısı taşıyan çizgisel elektrik akis kaynağı, bu çalı şuadaki Basılsa problesinin teselini teşkil etsektedir. Çalışsa boyunca; dar ve geniş aşılı olsak üzere iki tip silindir takkesi gözönüne ahnfiş olup, her iki probleain çözüşü bir likte yürütüİBüştür. ttökessel iletken yüzeyli, yan çaplı silindir takkeleri; x - eksenine göre si- setriktir. Aynı şekilde; çizgisel elektrik akis kaynağı, H=b, y=0 noktasında 2 - eksenine paralel ola cak şekilde yerleştiriliştir. Göz önüne alınan silindir takkelerinin ve çizgisel kaynağın özel konusu sebebiyle, elektrik alan sadece bileşenine sahiptir. 8u yüzden; çizgisel kaynaktan ışı yan yüksek frekanslı elektrosağnetik dalgalar ve sükessel iletken yüzeyli silindir takkesinden saçılan dalgalar TM «odundadır. Birinci bölüsde ilk olarak; probleain çözüşü için gerekli olan birtakıs şartlar belirlenaiş ve bu şartlan sağlayan elektrosağnetik dalgalar 0 < ? < ? aralığında tanıslı olduklarından, karışık sınır değer problesi -00 < 9
Özet (Çeviri)
In this study, the optical scattering of the electroaagnetic Haves, which are excited by an electrical line source, froa a perfectly conducting cylinder cap has been considered. The perfectly conducting surface cylinder cap and the electrical line source, which is earring a constant current (I), constitute the basis of the problea in this study. During this study, two types of cylinder caps, which are narrow and wide angle, are considered and two problems are solved siaultaneously. The cylinder cap has syaaetry according to x- axis. The electrical line source is located at the points of x=b, y=0 and parallel to z- axis. Due to the special position of the geoaetry, the unique nonzero component of the total electric field is Ez(p,(J) which has been denoted by u(p,0). So, high frequency electroaagnetic fields which are excited by electrical line source and the fields which are scattered froa the cylinder caps are on the Tft aode. At the beginning of the first chapter, the boundary conditions have been defined to solve the problea. The aixed boundary-value problea can be expanded to the interval (-00 < % < do), since the electroaagnetic fields described within the interval ( 0 < $ < a ). So, a canonical problea has been produced which is equal to the original problea. Using Poisson Sus Foramla, the single integral expression has been obtained. In order to explain the edge - diffraction phenoaenon, using Hilbert transforaation integral in teras of the double integrals, the field expressions have been obtained. Hilbert transforaation integral has been solved in this chapter while Poisson transforaation integral solved for every field expression in the second chapter. Mien the observation point lies in the shadow region, Hilbert transforaation integral is solved in the coaplex planes by the aethod of the steepest- descent path at the saddle-points. If it is in illusinated region, it is solved by the residue theorem. In the second chapter, the doainant coeponents of electroaagnetic waves in the regions as shown in Figure.2.1 naaely; the incident wave (I), the reflected wave (Ft), the creeping waves excited by the source (0, the linear waves, which are occured froa the edge-diffraction, (E), the creeping waves, which are excited at the edge (EC) and the whispering gallery aodes (M) have been considered. For convenience, instead of exaaining the electroaagnetic fields for each region separately, various types of waves, which are defined above, have been considered. In order to obtain the asyaptotic field expressions of the incident, the reflected and the linear waves, Poisson transforaation integral has been solved in the coaplex planes by the aethod of steepest -descent path at the saddle-points. At the saae tiee, the field expressions of the creeping waves and the whispering gallery aodes have been obtained in the coaplex planes by the aethod of the steepest-descent path at the sisple poles. The analitical details of all calculations have been given in the appendix.