Gilan Türk halk kültüründe geçiş dönemleri (doğum-evlenme-ölüm)
The transition periods (The birth-the marriage-the death) in public culture of gilan Turks
- Tez No: 230788
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜRKER EROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 321
Özet
Bu çalışma, Kosova'nın Gilan kentinde yaşayan Türklerin geçiş dönemi inanmalarını ve uygulamalarını ele almaktadır. İnsanın hayatının en önemli geçiş dönemleri; doğum, evlenme ve ölümdür. Geçiş dönemlerinde birey, çeşitli adet ve inanmalarla yeni hayatına, hayatındaki yeni döneme hazırlanır.Araştırmanın giriş bölümünde araştırmanın konusu, önemi, amacı, kapsamı ve metodu hakkında bilgi verilmiştir.Alan araştırmasına dayanan bu çalışmanın birinci bölümünde, araştırma alanı olarak seçilen Kosova ve Gilan tanıtılmış; bölgede yaşayan Türklerin durumuna değinilmiştir.İkinci bölümde ise ana konumuz olan doğum, evlenme, ölüm ile ilgili hem teorik hem de alan araştırmasına dayalı bilgiler verilmiştir. Bu bölüm üç başlık altında ve öncesi, sırası ve sonrası olarak ele alınmıştır.Sonuç bölümünde, çalışmanın genel bir değerlendirilmesi yapılmıştır.Araştırma sırasında temin edilen fotoğraflar ekler bölümünde yer almıştır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on beliefs and traditions of transition periods of Turks who live in Gilan in Kosova. The most important transition periods of human life are birth, marriage and death. In these periods any individual is prepared for new life, new period in life with various practices and beliefs.In the introduction part, the purpose, topic, scope and method of the research are introduced.In the first chapter based on area research, Kosova and Gilan chosen as research field are portrayed; the situation of Turks who live in there is mentioned.In the second chapter, informations about the main subject; birth, marriage and death based on both theoric and area research are given. This part is studied in three phases as pre, moment and past.Last chapter is devoted to a general evaluation of the research.The pictures taken in the field took place in appendix section.