Cumhuriyet Dönemi müfessirlerine göre Ehl-i Kitabın Ahiretteki durumu
Position of the Ehl-i Kitap ( The Jewish, The Chrıstıans and the Sabiians) after death according to the commentator on the Qur?an
- Tez No: 230794
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET AKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Tezim, Cumhuriyet dönemi Müfessirlerine göre Ehl-i Kitabın (Yahudilik, Hıristiyanlık, Sabiilik) ahiretteki durumunu ortaya koymaktır.Biz inanırız ki, Hz. Muhammed (s.a.v), Allah'ın son ilahi mesajını bize getirmiştir. Hz. Muhammed, bütün insanlığa peygamber olarak gönderildiğini söylemiştir. Bundan dolayı bütün insanlar O'na inanmak zorundadır. Ehl-i kitap, O'nu kabul etmemişler, O'nun sadece Araplara gönderildiğini iddia etmişlerdir. Fakat Allah, Kur'an'da Allah, onların din adamlarının kitaplarını değiştirdiklerini ve Hz. Muhammed'in onlara da gönderildiğini bildiklerini beyan etmektedir.Hz.Muhammed gönderilmeden önce kendi dönemindeki peygambere itaat eden cennete gider fakat Hz. Muhammed gönderildikten sonra O'na inanmak zorundadırlar.Herhangi bir sebepten dolayı İslam ve Peygamberi hakkında hiçbir şey duymamış olanlar ya da çok olumsuz tavsifler duydukları için gerçeği araştırmaya gerek görmeyenler mazurludurlar. Hz.Muhammed'e inanma zorunlulukları yoktur. Fakat kendisine tebliğ ulaşanlar cennete girebilmek için Hz. Muhammed'e inanmak zorundadırlar.
Özet (Çeviri)
My subject is the position of the Ehl-i Kitap ( The Jewish, The Chrıstıans and the Sabiians) after death according to the commentator on the Qur?an.We know that the prophet Muhammed ( peace be upon him) transferred to us the last word of Allah (god) it is name Qur?an. He always said that he came to all humanities in the world, so, everyone has to obey the word of Allah and his last Messenger. But Ehl-i Kitap refused to obey him and his message. Because, they claim that he had been sent to the Arabs only. But Allah (god) says in the Qur?an, their religion men changed their holly boks, and they know that the prophet Muhammed (peace be upon him) is sent from Allah to Ehl-i Kitap also.We can say that their boks are differrent between each other. But Qur?an is unique book and nobody can change it. Because Allah saved it from being changed.Someone of they, obey his prophets before Muhammed, goes to paradise.but when the Muhammed came they must obey him and his message.İn this subject I research the up mentioned points and we drow proves to defence my ideas.