An analysis on the political economy of trade policy making: Domestic, international and supranational factors
Ticaret politikalarının ekonomi politiği üzerine bir analiz: Ülkeiçi, uluslararası ve uluslararüstü faktörler
  1. Tez No: 230822
  2. Yazar: ASLI ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZIM ENGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu tez çalışması, ticaret politikalarının oluşturulması sürecinde belirleyici olan başlıca faktörleri analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda, bir ülkenin ticaret politikalarını oluştururken etkili olacak faktörler etki kaynaklarına göre ülke içi, uluslararası ve uluslarüstü faktörler olmak üzere üç başlık altında toplanmıştır. Ülke içi etki kaynağı olarak Türkiye'de ithalat rekabetçi sektörlerde faaliyet gösteren firmaların bağlı oldukları çıkar gruplarının ithalat politikalarının belirlenmesindeki rolü araştırılmıştır. Grossman ve Helpman'ın 1994 tarihli ?Satılık Korumacılık? Modeli kullanılarak yapılan ekonometrik analiz sonucunda 1983 ile 1993 yılları arasında çıkar gruplarına üyelik oranında azalma yaşandıkça, hükümetin çıkar gruplarının refahına karşılık toplam refaha verdiği önemde artış gözlenmiştir. 1995-2005 yılları arasındaki dönem için ise, Türkiye iktisadi anlamda uluslarüstü organizasyonlara bağlı hale geldikçe, çıkar gruplarının ithalat politikalarının belirlenmesindeki etkisinde nisbi bir düşüş gözlenmiştir. Uluslararası etki kaynağı olarak ticaret ilişkisi içinde olan ülkelerin birbirleriyle stratejik etkileşimlerinin rolü araştırılmıştır. Bu amaçla kurgulanan oyun teorik analizin sonucunda, asimetrik doğaya sahip bir ticaret ilişkisinde uluslarüstü regülasyonun dezavantajlı taraf için yeni strateji alternatifleri sağlayabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This dissertation attempts to analyze the major ingredients of trade policy making process, and our research dissects sources of influence on a country?s trade policy formation into basically three pillars, namely domestic source of influence, international source of influence and supranational source of influence. As the domestic source of influence, we investigate the role of Turkish business interest groups on import tariff determination in Turkey. By using Grossman and Helpman?s Protection for Sale Model (1994), we empirically test a major trade-off: relative weights the government attaches to aggregate welfare and the welfare of business interest groups. Using data from import-competing sectors for the years between 1983-1993 and 1995-2005, we construct both single year and panel data estimations. For the years between 1983-1993, we find that, as the ratio of the population politically organized decreases due to restrictive political environment, the government seems to be attaching relatively higher weight to aggregate welfare; though this weight is hardly comparable to the ones found in other studies for developed countries. Our results for the years 1995-2005 show that as Turkey commits itself into the supranational organizations in economic terms, the role of the interest groups on the determination of import policy instruments decrease. As for the international influence on trade policy making, we examine the strategic interaction between nations in a trade relationship. We provide a game theoretical analysis in order to ascertain the outcomes of a possible trade dispute game . We find that the costs that are associated with starting a dispute complaint are crucial, implying that disputes concerning large amounts of money are more valuable to complain about. We also find that in trade relations where an asymmetry is observed, if there exists a mutual commitment to a supranational organization for both parties, supranational regulation provides strategy options otherwise infeasible for the disadvantageous trade partner.