Industrial policy in Europe: Britain, France, Germany and the European Union
Avrupa'da sanayi politikası: İngiltere, Fransa, Almanya ve Avrupa Birliği
- Tez No: 51977
- Danışmanlar: DR. SEYMEN ATASOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Uluslararası İlişkiler, Industrial and Industrial Engineering, International Relations
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Bu araştırmada, İngiltere, Fransa ve Almanya'nın Avrupa Birliği çerçevesindeki ortak sanayi politikaları ve bu politikaların endüstriyel yapılan şekillendirme kapasiteleri incelenmektedir. Sanayi politikalarını belirleme sürecinde etkili olan ekonomik ve siyasal konular ele alınmaktadır. Araştırmalarıma göre sanayi politikası konusu hala serbest ticaret ve müdahalecilik tartışmalarından büyük ölçüde etkilenmektedir. Bu durum iki faktörün gözardı edilmesine sebep olmaktadır: Devletler sanayi konusunda daima etkili olmuşlardır ve bu nedenle sanayi alanında atılan tüm adımlar ekonomik olduğu kadar politiktir. Çalışmamda bu görüş, devlet - ekonomi bağlantilan ele alınarak analiz edilmiş; sanayi politikalarının belirlenmesi konusunda en etkili araç sayılan devlet yardım ve teşviklerini incelemek suretiyle desteklenmektedir. Aynca onyedinci yüzyıldan Avrupa Birliği'nin oluşumuna kadar geçen dönemde seçilmiş Avrupa ülkelerinin sanayileşme süreçleri konusundaki betimleyici bölümler araştırmada öne sürülen görüşe tarihsel bir bakış açısı kazandırmaktadır. Bu temel üzerine kurulan çalışmamın son bölümünde Paris Antlaşması 'ndan (1951) Maastricht Antlaşması'na (1992) kadar olan dönem arasında Avrupa Birliği sanayi politikasının gelişimi incelenmektedir. Araştırma sonrasında, Topluluğun sanayi politikasının koordinasyon sorunları olan ve gelişmemiş bir politika olduğu sonucuna vanlmiştır. Bu durum Avrupa sanayi açısından belirsizlik ve iktidarsızlık arz etmektedir. Araştırmamda sanayi politikasının liberal, rekabetçi ve tutarli bir çerçevede geliştirilmesi gerektiği vurgulanmaktadır. Böylece Avrupa, dünya pazarlarında etkili bir rol üstlenebilecektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The study examines the industrial policy in Britain, France, Germany and in the European Union, and this policy's capacity to shape industrial outcomes and structures. It analyses the political and economic considerations which affect the industrial policy making procedures. I argue that the discussion on industrial policy is still too strongly influenced by the debates of free trade and interventionism This overlooks two facts: governments have always played an influential role in industrial affairs and thus, all the activities which are made to shape industrial outcomes are political as much as economic. This argument is backed up by focusing on state and economy linkages where state aids and subsidies constitute the most influential tool in economic and industrial policy-making. Also the descriptive parts on industrialization in selected European Union helps to give on historical depth to the argument Against this background, the study traces the European Union's industrial policy from the Treaty of Paris in 1951 to the adaptation of the Maastricht Treaty in 1992. It concludes that today, the Community policy remains to be uncoordinated and underdeveloped. This does not constitute a clear and consistent framework for the European industry. The study suggests that industrial policy should be developed and implemented as a coherent framework with a liberal and competitive approach. Thus, Europe can face the world markets and become a global player.