İran'ın nükleer silahlanma politikası
Iran's nuclear weapon policy
  1. Tez No: 230850
  2. Yazar: ZÜHAL BAYINDIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MOHAMMAD ARAFAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
20. yüzyılın en önemli buluşlarından biri şüphesiz nükleer enerjinin kullanılabilir hale getirilmesidir. Bilim adamlarının çabaları ile ortaya çıkartılan ve diğer yeraltı enerji kaynaklarının tükenmesine alternatif olarak gösterilen bu buluş; insanlığın yararına kullanılması planlanırken birden karşımıza insanlığı yok edebilecek güçte bir silah olarak çıkmıştır.II. Dünya Savaşı ile ne kadar güçlü bir silah olduğunu gördüğümüz atom bombası, sahip olan devletler açısından da korku yaratmıştır. Soğuk Savaş döneminde düşmana karşı güçlü olmak düşüncesiyle nükleer silahlanma yarışı devam etmiştir.Nükleer enerji ve dolayısıyla nükleer silah sahibi olan ülkelerin başında ABD gelmektedir. Nitekim 1950'li yıllarda kendisine yakın olan bir Ortadoğu ülkesinin böyle bir güce sahip olması için kendi çaba sarf etmiştir. Kendisinin yanında yer alan bir devletin nükleer enerji ya da nükleer silah sahibi olması ABD'yi rahatsız etmemekteydi.1980'li yıllara gelindiğinde ise İran'ın nükleer alanda kendisini geliştirmesi ve giderek nükleer silah elde edebilecek duruma geldiğinin fark edilmesiyle ?büyük? güçlerin hedef alanı haline gelmiştir. Özellikle Soğuk Savaş döneminden sonra tek süper güç haline gelen ABD'nin oluşturduğu yenidünya düzeninde nükleer güce sahip bir İran'ın varlığı kabul edilemez hale gelmiştir.İran'ın çalışmalarını durdurması için ciddi baskılar yapılmasına rağmen ülkesinin devamlılığı için nükleer enerjiye sahip olmasının bir hak olduğunu ve bundan vazgeçmeyeceğini her seferinde dünyaya ilan etmekte çekinmemektedir. İran'ın bu tutumu dünya barışını bozucu nitelikte bir izlenim yaratmış olsa da tüm nükleer güce sahip olan devletler gibi Ortadoğu'da bulunan bir devletinde bu güce sahip olmak istemesi yadırganacak bir durum olmamalıdır.
Özet (Çeviri)
One of the most important invention of the 20th century is usage the nuclear power. This invention is used for alternative of other sources of the underground energy. Scientist invent this power for humanity useful, suddenly we understant the power has got a huge power which destories the world.With Second World War we see the power of the atomic bomb, also the contries have nuclear power which gives peoplea fright. During the Cold War states continiue having nuclear weapons against the their enemies .The U.S.A is the first state which has nuclear power and also nuclear weapons. In the first half of the 20th century The U.S.A gives a hand to Middle East country which is nearby the U.S.A. If the state is same opinion with this country, it is not important having nuclear power.At the end of the 1980s, Iran is the next target of the ?big powers? because of its rising nuclear power. Especially, after the Cold War the U.S.A is the most powerfull country of the world. New World Order is established by the U.S.A and it doesn?t accept any country opposite to it.In spite of being big pressure to stop its nuclear programme, Iran determines to world, ıt has rigth to nuclear energy and never stops the nuclear energy programme.This behaviors of Iran seems to distrub the world peace but in fact; contries which locate in the Middle East have a right nuclear energy powers as other nuclear power countries.