An analysis of People's Liberation Army ? Is Pla's development a threat or not for global world?
Çin Halk Cumhuriyeti Halkın Özgürlük Ordusu?nun analizi ? Halkın Özgürlük Ordusu?nun gelişimi küresel dünya açısından tehdit oluşturuyor mu?
- Tez No: 263362
- Danışmanlar: PROF. DR. ESER KARAKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Uluslararası İlişkiler, Defense and Defense Technologies, International Relations
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği ve Uluslararası Ekonomik İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla sonuçlanan Soğuk Savaş'ın ardından Amerika Birleşik Devletleri'nin hegamonyası altında tek kutuplu bir yapıya dönüşen dünyada 2000'li yıllarda alternatif güç odakları belirmeye başladı. Bunlar arasında Avrupa Birliği, Rusya Federasyonu ve Çin Halk Cumhuriyeti'ni sayabiliriz.Çin Halk Cumhuriyeti, çok hızlı büyüyen ekonomisi, kalabalık nüfusu ve yönetim biçimiyle diğer potansiyel süper güç adaylarından ayrılmaktadır. Bununla birlikte artan savunma harcamaları ve askeri alanda güçlenmesi ABD yönetimi tarafından tehdit olarak görülmekte ve savunma harcamalarının kısıtlanması gerektiği ABD tarafından savunulmaktadır. Çin Halk Cumhuriyeti ise bu düşünceye savunma harcamalarının barışcıl olduğu konusunda karşı demeçler vermektedir.Bu iki görüşe rağmen; Çin Halk Cumhuriyeti'nin, Şangay İşbirliği Örgütü üyeleriyle müttefiklik ilişkileri ve bu müttefiklerinin politik yapısı gösteriyor ki bir diğer kutup yavaş yavaş oluşmaktadır. Bu kutuplaşma ise beraberinde bu iki kutuplar arasında ileride bir çatışma ya da Soğuk Savaş yıllarına benzer bir yapının dünya üzerinde yeniden oluşabileceği sorusunu akıllara getirmektedir. Özellikle İran lideri Ahmedinejad ve Venezuella lideri Hugo Chavez'in agrasif demeçleri bu karşılıklı kutuplaşmalarda çatışma olasılığını gündeme getirmiştir.Bu tezde Çin Halk Cumhuriyeti'nin silahlanma süreci incelenmiş ve Çin Halk Cumhuriyeti'nin ordusu olan Halkın Özgürlük Ordusu analiz edilmiştir. Bu analiz ile birlikte Çin Halk Cumhuriyeti'nin savunma harcamalarıyla harmonize edilerek Çin Halk Cumhuriyeti'nin silahlanma sürecinin ABD'nin belirttiği gibi ?Küresel dünya açısından bir tehdit unsuru oluşturuyor mu??, yoksa Çin Halk Cumhuriyeti'nin belirttiği gibi ?Barışçıl bir silahlanma süreci mi?? sorularına yanıt aranmaya çalışılmıştır.Bu tezin birinci bölümünde tezin yazılış nedeni hakkında genel bilgilendirme bulunmaktadır. İkinci bölümde Halkın Özgürlük Ordusu'nun birlikleri, birliklerinin kullandığı ekipmanlar, birliklerinin genel teknoloji düzeyi, savunma sanayisinin gelişimi ve savunma harcamaları bulunmaktadır. Bu askeri harcamalarının savunma sanayisine yansımaları, araştırma ve geliştirme stratejileri bu bölümde anlatılmaktadır. Nükleer bir caydırıcı güç olarak Çin Halk Cumhuriyeti'nin'in nükleer gücü incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise çeşitli senaryolara göre bu kutupların oluşumu, birinci ve ikinci bölümde anlatılanlara dayanılarak bu silahlanma sürecinin barışçıl ya da tehdit unsuru oluşturup oluşturmadığı anlatılmaktadır.
Özet (Çeviri)
After the Cold War the world policy has entered a new era which is one pole with the collapse of the USSR. In the early 2000?s, new alternative polarizations in the one polar world shaped under the hegemony of the USA. These candidates of alternative superpowers are the European Union , Russia and People?s Republic of China.PRC is different from these other potential superpower canditates with its huge population, sustainable growing economy and its political regime. In addition to this, the increasing of defense spendings and the development at the PLA are seen as a threat and are advocated the thesis of limit its defense spendings by US government. On the other hand, PRC has declared that these defense spendings are peaceful.Despite these two opinion, PRC?s alliances with the members of Shagai Cooperation Organisation and the political structure of SCO?s members show that another pole is slowly taking shape. This polarization reminds the question of the possibility of the conflict between these two polars in the future or the question of occuring a structural type in the world politics like the years of Cold War. Especially, the aggressive speechs of the leaders like Venezuella or Iran bring the possibility of the conflict between these two poles.In this thesis, the PRC?s armament process is researched and the People?s Liberation Army is analysed with its all forces. It is also searched the answer of the question of ? Is PRC?s armament process a threat for global world?? according to United States of America?s claims or ?Are PRC?s defensive spendings a peaceful armament process? according to People?s Republic of China?s defences.In the first part of the thesis, there is a general information about why this thesis has written. In the second part, PLA?s forces, the equipments which are used by PLA, the technology level of the PLA, the developments in the defense industry and defensive spendings are included. It is also explained the reflections of these spendings to the defense industry and the strategies of research and development, in this part. PRC?s nuclear power is researched as a deterrent nuclear power. In the third part, the process of occuring these poles for different scenerios and forming peace or threat of this armament process are explained based on the explanations which are told in the part one and two.