Terörizm, İslamcılık ve Hizbullah
Terrorism, Islamism and Hizbullah
- Tez No: 230853
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MOHAMMED ARAFAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Terörizm, son yıllarda kazandığı ivmeyle, özellikle de 11 Eylül 2001 tarihinde ABD'de İkiz Kulelere yapılan saldırılar sonrasında, dünyanın en çok konuştuğu ve tartıştığı olayların başında gelmektedir. Ancak bu kadar konuşulup tartışılmasına rağmen terörizmin ne olduğu tam anlamıyla ortaya konamamıştır. Bunun başlıca sebebi sınırın bir tarafında terörist olarak nitelendirilenlerin diğer tarafta özgürlük savaşçısı veya hakkını arayan bir kahraman olarak görülmesidir. Bununla beraber bir eylemin terörizm, bir kişinin de terörist olarak nitelendirilebilmesi için sahip olması gereken belli özellikler vardır. Bunlara örnek olarak politik amaç ve şiddet kullanımı veya kullanma tehdidi gösterilebilir. Terörizm ayrıca birçok şekilde ortaya çıkmaktadır, yani farklı türleri mevcuttur.11 Eylül 2001 tarihinde ABD'de İkiz Kulelere yapılan saldırılar sonrasında İslami terörizm, İslamcılık, İslami radikalizm gibi kavramlar da çok sık dile getirilmekte ve İslam dini terörizmle bağdaştırılmaya çalışılmaktadır. Oysa İslam dini diğer ilahi dinler gibi insanlığa barış ve huzur getirmesi için gönderilmiştir. İslamcılık, Batının bilim, sanayi, ekonomi, askeri vs. gibi alanlarda ilerlemesi ve İslam ülkelerini hegemonyası altına alması sonucu, yüzyıllarca insanlığa her alanda ışık tutan İslam medeniyetinin nerede hata yaptığını bulmaya çalışması ve batı düzeni olarak adlandırılan günümüz dünya düzenine son vermeye, onun boyunduruğundan kurtulmaya çalışma çabasıdır. İslamcılar İslam'ın eski ihtişamını yeniden inşa etme gayreti içindedirler. Bu amaçlarla yola çıkan İslamcılar genellikle şiddeti pek tasvip etmemekle beraber şiddete başvuran İslamcı örgütler de mevcuttur. Bu örgütlerin terörist örgütler olarak sınıflandırılıp sınıflandırılamayacağı ise genellikle tartışma konusudur çünkü sorunun cevabı kime sorulduğuna göre farklılık göstermektedir.Son yıllarda adından en fazla söz edilen İslamcı örgütlerin başında Hizbullah gelmektedir. 2006 yılının yaz aylarında İsrail'in iki İsrail askerini Hizbullah'ın rehin aldığı gerekçesiyle Lübnan'a asker çıkarması ve Hizbullah'ın bu ülkeyi İsrail'e karşı savunması bunun en önemli sebebidir. Hizbullah 1980'li yılların başında, İran'ın da desteğiyle çok karışık bir iç yapıya sahip olan ve iç savaşların sıkça görüldüğü Lübnan'da haklarını tam olarak elde edemeyen ve İsrail-Filistin çatışmalarından büyük zarar gören Şiilerin haklarının savunucusu olmuştur. İslamcı bir kimliğe sahip bir örgüt olmakla beraber terörist olup olmadıkları göreceli bir durumdur.
Özet (Çeviri)
Terrorism is one of the world?s most debated and argued topics because of the momentum it gained in recent years and especially after the Twin Tower attacks which took place on 11 September 2001 in the USA. However; despite being argued by so many people what terrorism is has not yet been made clear. The main reason for this is that one man?s terrorist is another man?s freedom fighter. Although there are not certain definitions there are some necessary features to call an event terrorism and someone a terrorist. For example, there must be a political cause and the use or threat to use violence. Terrorism is not uniform in that it has different types.After the Twin Tower attacks which took place on 11 September 2001 in the USA, the terms such as İslamic terrorism, İslamism, İslamic radicalism etc. have been used many times and İslam has been tried to be presented as a religion of terrorism. However; like other divine religions İslam has been sent to bring peace and happiness to all mankind. İslamism is the struggle of the İslamic Civilization which for many years had enlightened mankind to restore its period of glory after the West made great advancements in fields such as science, industry, economy and military and took this civilization under its yoke. İslamists aiming to serve this purpose generally do not approve of the use of violence but there are some İslamists who do. Whether these are terrorist organizations or not is a matter of debate because the answer changes according to the person being asked.One of the most famous İslamic organizations in recent years is Hizbullah. The fact that İsrail attacked Lebanon claiming that Hizbullah abducted two of its soldiers in the summer of 2006 and Hizbullah defended this country against İsrail is the main reason for this. Hizbullah, established with the support of İran, has been the defender of the rights of the Shi?a living in Lebanon which is a country in which there is always unrest and suffers from İsraili intrusion. Hizbullah is an İslamist organization but whether it is a terrorist organization is a matter of opinion.