Hızlı katılaştırılmış alüminyum-silisyum (Al-Si) alaşımının yapı,fiziksel ve mekanik özelliklerinin incelenmesi
Rapid solidification of Al-Si alloy by the melt-spinning method and investigation of its structure,physical nad mechanical properties
  1. Tez No: 23096
  2. Yazar: ALİ İHSAN YİĞİTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZE Hızlı katılaştırma deney sistemi, melt-spinning metodu temel alınarak yapıldı. Bu hızlı katılaştırma sisteminde, vakum ve gaz basıncı kullanılmadan, eritilen Al-Si alaşımı hızla dönen pirinç disk üzerine düşürüldü ve hızlı katılaştırılmış şeritler üretildi. Deney farklı soğutma hızları için tekrarlandı. Bu şeritlerin fiziksel özellikleri incelendi. Fizik sel özellik incelemesinde şeritlerin fiziksel özelliklerinin alaşımın soğutma hızına bağlı olduğu görüldü. Normal katılaştırılan Al-Si alaşımı ve şeritlerin metalografik çalışmaları ışık mikroskobu ile yapıldı. Metalografik incelemede normal katılaştırılan alaşımın yapısal düzenlemelerinin, şeritlerden daha farklı olduğu görüldü. X-Işını difraksiyon çalışması, nikel fi litre ile monokromatikleştirilmiş Cuko ışın demeti kullanılarak yapıldı. Yapılan sertlik çalışmalarında da, alaşım ve şeritlerin Vickers sertliği (Mikro sertlik) ölçüldü ve sonuçlar da, alaşıma göre şeritlerin da ha büyük sertlik değerlerine sahip olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
The experimental system for the rapid solidification was constructed based on the melt-spinning method. The melted Al-Si alloy was freely fallen on the rapidly rotated brass wheel and rapidly solidified ribbons were produced without vacuum. The experiment was repeated for different rotation speeds. Physical properties of the ribbons were investigated and found that the properties are dependent on the cooling velocities of the alloys. The structure and the hardness of normally solidified Al-Si alloy and the ribbons were studied by the light microscopy. It was found that the structure conformation of the normally solidified alloy is more different than ribbons as expected. X-Ray diffraction study is performed with monochromatized Cuko beams by nickel filter. Vickers Hardness of the alloy and ribbons were measuremed. It is found that microhardness of ribbons are better than the alloy.