Kerime Nadir'in romanlarında toplumsal cinsiyet rollerinin inşası
Building social gender roles in the novels of Kerime Nadir
  1. Tez No: 230971
  2. Yazar: HATİCE NİLÜFER GÜNAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞERİFE YALÇINKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Kerime Nadir, cumhuriyet sonrası en çok roman yazan, Türk Halkına okuma zevkini vealıskanlıgını kazandıran bir yazardır. Eserleri, gazetelerde tefrika edilmis kitap olarak basılmısve sinemaya uyarlanmıstır.Eserleri, popüler ask romanları statüsüne alınan ve edebi degeri olmadıgı söylenen veedebiyat tarihinde yer almayan Kerime Nadir'i ve onun gibi yazarları tanımadan ve yazdıklarıincelenmeden toplumu anlamak mümkün degildir. Bu gün artık bu eserler cinslilendirme(gendering) çerçevesinde incelenmektedir.Kerime Nadir, batılı modern yasamın tüm gereklerini ev içi yasamda kadın üzerindenokuyucusuna aktarmaktadır. Kerime Nadir, romanlarını kadın kahramanlar üzerine yazmasınaragmen pek çok eserinde anlatıları erkek kahramanlara yaptırmaktadır.Kerime Nadir'in kadın kahramanları, ögrenilmis toplumsal rollerin dısına çıkan, özgüregitimli, ekonomik gücü olan, duygularını rahatça ifade edebilen, kadın-erkek esitligineinanan kisilerdir. Erkek kahramanları ise, duygusal ve hassastırlar. Tipik ataerkil erkekmodeline uymazlar. Ataerkil erkek modelini ikincil, üçüncül erkek karakterlerde görürüz. Burol modelini sergileyen erkekler hayata tutunamayan, basarısız kisiliklerdir.Kerime Nadir, eserlerinde evlilik müessesesini de sorgulamakta ve kadın-erkek esitliginingerekliligini vurgulamaktadır. Bu vurgulayısta, kendi deyisi ile ?Kadınlık Âlemi? adına ciddisöylemleri vardır.Bütün bu degerlendirmelerin ısıgı altında kadın-erkek esitligi çerçevesinde Kerime Nadir'efeministtir diyebiliriz.
Özet (Çeviri)
Kerime Nadir is an unique author who managed to implement the habit and thepleasure of reading into the Turkish society right after the Republic was established.Her work came out as newspaper serials, as books and as movie adaptations.Even though Kerime Nadir?s real place was never given in the modern Turkishliterature and her work was identified as none-literary, popular love stories, it is notpossible to understand our society without examining her and other authors alike.Today such pieces are widely studied under the ?Gendering? headline.Nadir is portraying all the requirements for modern, westernized inhouse living to herreaders through the female character she uses in her publications. While she placesfemale characters to the foundation of her stories, she often uses male characters to dothe narration.Kerime Nadir?s main female characters are well educated, liberal and economicallyfree. They all act as unique individuals who do not abide to the generally acceptedsocial norms, express their feelings very easily and believe in the equality of man andwoman. On the other hand, her main male characters are always very emotional andsentimental. They never match with the male model of a regular patriarchal family.One can only see such patriarchal male characters in the secondary or tertiary roles inher stories. These tough male characters are usually unsuccessful people who areunable to hang on to life.Kerime Nadir always emphasizes on the equality of man and woman and she alsoquestions the matrimonial institution. She has serious comments on the ?FemaleRealm? - as she puts it.After taking all these remarks into consideration within the concept of genderequality, we can easily state that Kerime Nadir is a feminist.