Halil Rıfat Paşa'nın Aydın valiliği
The governership of Halil Rıfat Paşa in Aydın
- Tez No: 230978
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. HİLAL ORTAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
19. yüzyılın sonlarında Aydın'da iki kez valilik yapmış olan Halil Rıfat Paşa, kendisinden önce ve sonra burada valilik yapmış olan birçok kişinin onlarca yılda yapamadığı çok sayıda eseri üç buçuk yıl gibi oldukça kısa bir süre içersinde meydana getirmeyi başarmış değerli bir devlet adamıdır.İzmir ve Aydın İdadi Mektepleri'nin inşası, Aydın'daki bütün okulların ıslah edilmesi onun valiliği sırasında gerçekleşmiştir. Asırlardır İzmir'de büyük bir hastalık kaynağı olan Yenikale Bataklığı'nın kurutulması, Balçova Kaplıcaları'nın ve Hamidiye Askeri Hastanesi'nin inşası yine onun gayretleriyle meydana getirilen eserlerdir. Kendisinden önce on beş yılda yapılan yol miktarı 242 km. iken, Paşa daha on beş ay kadar süren ilk valiliği sırasında 245 km. yol inşa ettirmeyi başarmıştır.Aydın'da gelişebilecek türlü kabiliyetlerin ve kültürlü kimselerin de koruyuculuğunu üstlenmiş olan Paşa, Hizmet ve bu gazetenin kapatılmasına karşı bir güvence olarak Ahenk gazetesinin imtiyazını almış, böylece İzmir'de Türk basınının büyük bir gelişme göstermesini sağlamıştır.İzmir ve çevre illerde daha sayılamayacak kadar çok eser meydana getirmeyi başaran Halil Rıfat Paşa, günümüzde de unutulmamıştır ve çalışkan, dürüst, bir o kadar da yumuşak tabiatlı olan bu vali, derin bir minnettarlık ve şükran duygularıyla halk arasında hatırlanmaya devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
Halil Rıfat Paşa, who became governor in Aydın twice at the ends of nineteenth century, was such a valuable government man that in just tree and a half year he was able to produce a great number of artifact that the other governors in Aydın before and after him couldn?t produce for years.The building of İzmir and Aydın High Schools, the recovery of all schools in Aydın were implemented during his governorship. The draining of Yenikale Marsh which had become a source of disease in İzmir for ages, and the building of Balçova thermal Springs and Hamidiye Military Hospital were again the artifacts that were produced thanks to his efforts. While the road that was built in fifteen years before him 242 km. , he was able to make a 245 km. road build in just fifteen months during his first governorship.Paşa, claiming responsibility of securement of intelligent and cultivated people, took the privilege of Hizmet and also of Ahenk as a guarantee against Hizmet?s being closed, thus, he made Turkish press? being greatly improved available in İzmir.Halil Rıfat Paşa, who achieved to produce countless artifacts in İzmir and in other countries in the environment, has stil been commemorated among the people with his diligence, honesty and similarly with his lenient temper.