Globaleşme sürecinde çok uluslu şirketlerin ulus devletlerin ekonomik yapılarına etkileri: Azerbaycan örneği
The effects of multinational companies to nation states in process of globalisation: Azerbaijan model
- Tez No: 230977
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TANJU TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53140
Özet
Bu çalışmada özellikle küreselleşme ile birlikte gündeme daha çok gelmeye başlayan çokuluslu işletmelerin tarihsel gelişmeleri incelenmiş ve daha sonar dünya genelinde yer alan ulus-devletlerin farklı kültürel anlayışlardan dolayı karşılaştıkları yerel sorunlar Azerbaycan örneği ile analiz edilmiştir. Bir kavram olarak küreselleşme; zamanın ölümü ve mesafenin kısalmasını ifade eden süreci kavramsallaştırmak üzere geliştirilmiştir. Bu süreç bir taraftan, toplumlar, kültürler, uluslar ve kıtalar arasında tesviyeyi içerirken, diğer yandan da ulusal yapılanmaların çözülmelerini ima etmektedir. Küreselleşme deregüle edici olmakla birlikte, küreselleşmenin araçları olarak sayılan araçların dünya ölçeğinde bir entegrasyon potansiyelini taşıdıkları da bir gerçektir
Özet (Çeviri)
In this study, the historical evaluation of international organizations getting popular throughout globalization has been analyzed by giving example with Azerbaijan and the local problems of them caused by different cultural understandings have been studied. Globalization is a concept which is developed to tell the fact that the time is shortened and the distances between territories is wiped out. This process contains the relativization of societies, cultures, nations and continents on the one hand, and de construction of national formations on the other hand. Altough, by nature, globalization involves deregulation, the means of globalization are also paving the way for global integration.