Türkiye'de taraftarın sosyal ve siyasal profili: Beşiktaş JK çarşı grubu örneği
Social and political profile of football fans in Türkiye: Example of Beşiktaş JK çarşı group
- Tez No: 231029
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YÜCEL DEMİRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Spor, Political Science, Sports
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışma Türkiye'nin en popüler taraftar grubu olan Çarşı özelinde futboltaraftarlığının sosyal ve siyasal görünümünün incelenmesi ve değerlendirilmesiamacıyla hazırlanmıştır.Araştırmanın başlangıcını Türk ve dünya futbol tarihi, futbol seyirciliğininanlamı ve günümüze kadar değişim evreleri oluşturmaktadır. Çalışmada, Türkiye'ninen eski spor kulübü olan Beşiktaş Jimnastik Kulübü tarihi ve Beşiktaş taraftarlığı elealınarak Çarşı Grubu'nun kuruluşuna kadar geçen dönemlerin incelenmesininardından, grubun tribünlerdeki ve meydanlardaki sosyal ve kültürel, siyasal söylem vefaaliyetlerine dikkat çekilmiş; benzer taraftar grupları ile karşılaştırma yapılarak futboltaraftarlığının sosyal ve siyasal alandaki görünümünün resmi çizilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In many countries this game is the most popular and interesting sportsfollowed by many people. As a common passion for millions of people, football hascreated its own culture for decades. Various shows, idol players, uniforms andlicensed products, newspapers, magazines, and TV channels are all parts of thisculture. However, fans are the most important element of it. Regional, national orinternational cups have become mega events with giant sponsorships, magnificentshows and participation of millions of supporters.This is also the case for the Turkishfootball. Çarşı is one of the most important football fan groups within the Beşiktaş JKsupporters. The group was founded in 1983 and their identity has been shapedthrough a sempiternal rivalry with other football clubs of İstanbul, such asGalatasaray and Fenerbahçe. But Çarşı's creativeness, organizational structure,loyalty to Beşiktaş team and colors, their interesting banners and chants put theminto a unique position. They often use anarchy symbol `A? with oppositional stanceagainst social and political matters in tribunes. This thesis examines the history offootball and its supporters, sampling Beşiktaş JK and the Çarşı group. The aim of thisstudy is to explain the way which Çarşı uses symbols to express itself as a fan groupwhich has certain opinions on social and political matters.