Örgüt iklimi boyutlarının çalışanların güçlendirme algılarıyla ilişkilerinin değerlendirilmesi: Bir araştırma
Evaluation of the relationship between organizational climate dimensions and empowerment perceptions of employees: A research
  1. Tez No: 231028
  2. Yazar: ÖZLEM KELEŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜLYA GÜNDÜZ ÇEKMECELİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Güçlendirmenin örgütsel sonuçlar ve birey performansı üzerinde önemli etkilerinin olması, çalışan katılımına dayalı ve insan odaklı yönetim uygulamalarının giderek daha popüler hale gelmesi araştırmacıların ve yöneticilerin güçlendirme konusu üzerindeki ilgilerini arttırmaktadır. Organizasyonlarda güçlendirmenin başarı ile uygulanabilmesi için uygun örgüt iklimi koşullarının sağlanması gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı, güçlendirme ve örgüt iklimi ile ilgili tanımları ve kuramsal çalışmaları inceledikten sonra, örgüt iklimi boyutlarının çalışanların güçlendirme algıları üzerindeki etkilerini ortaya koymaktır.Bu amaçla Kimya sektöründe faaliyet gösteren bir firmanın 222 çalışanı üzerinde bir araştırma yapılmıştır. Bu araştırmadan elde edilen veriler ışığında, örgüt iklimi boyutlarından organizasyonel yapı, bireysel sorumluluk, ödüllendirme, risk alma, destek ve ılımlı bir çalışma ortamı değişkenleri ve güçlendirme algıları arasındaki ilişkileri ortaya koymak amacıyla korelasyon ve regresyon analizleri yapılmıştır. Araştırma sonuçları, risk alma, destek ve ılımlı bir çalışma ortamının çalışanların güçlendirme algıları üzerinde pozitif bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Araştırma sonuçları aynı zamanda örgüt iklimi boyutlarından risk almanın, çalışanların öz yeterlilik duygularını arttırması nedeniyle güçlendirme üzerinde oldukça büyük bir etkisinin olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Scholars and managers have become increasingly concerned with employee empowerment, since empowerment have important effects on organizational outcomes and individual performance and the management practices those which are based on human and employee participation have become increasingly popular. For the effective practice of empowerment in organizations, available organizational climate conditions that facilitate empowerment must be formed. The purpose of this study was, to insist on the effects of organizational climate dimensions on employee perceptions of empowerment after definitions related with empowerment and organizational climate and theoretical studies had examined.Among this purpose, a research has been done on 222 employees of a factory, which produced chemicals. In the way of the data?s, correlation and regression analysis have been utilized to explain the relationships between the organizational climate structure, individual responsibility, rewards, risk taking, support and warmth dimensions and the empowerment. The result showed risk taking, support and warmth variables have a positive effect on perceived empowerment. In addition, risk taking, one of the organizational climate dimensions, which increased the self-efficiency of employees, is the most effective variable on empowerment.