Haber sunumunda taraflılık Hrant Dink suikastı örneği üzerine bir inceleme
A research on the objectivity in news as a case study on an assassination of Hrant Dink
- Tez No: 231033
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METE ÇAMDERELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tezde 19 Ocak 2007'de İstanbul'da Ermeni asıllı Türk vatandaşı gazeteci Hrant Dink'in suikasta uğraması örnek olay olarak seçilmiş ve bu olayın basında nasıl haber yapıldığı incelenmiştir. Haber yapma, basının benimsediği farklı ideolojiler bağlamında ele alınmış dolayısıyla gazetelerin sunum farklılıkları temel sorun olarak belirlenmiştir. Bunun için ideolojileri birbirinden farklı olduğu bilinen beş gazete seçilerek haber sunumundaki taraflılıkları `içerik analizi' yöntemiyle incelenmiştir: Hürriyet Gazetesi egemen basını temsilen popüler olarak nitelenebilecek bir habercilik anlayışını benimsemesinden örnekleme dahil edilmiştir. Cumhuriyet gazetesi solun merkezini, BirGün ise radikal sol olarak nitelendirebilecek Sosyalist kanadı temsil ettiği için tercih edilmiştir. Öte yandan muhafazakar kesimi temsil edenler arasından merkeze biraz daha yakın olmasından dolayı Yeni Şafak seçilmiş; milliyetçi muhafazakar olarak da bu alandaki en yüksek tiraja sahip Yeniçağ incelenmiştir.Birinci bölümde, haber ve habercilik bir kavram ve bir söylem olarak irdelenmiş; yazılı basın ise işlevleriyle anlatılmıştır. İkinci bölümde Türkiye'deki azınlıkların siyasal görünümü incelenmiş; yurt içindeki ve yurt dışındaki azınlık algıları değerlendirilmiştir. Suikastta öldürülen Hrant Dink'in hem bir gazeteci hem de Türkiye'de azınlık olarak kabul edilen bir kesimden gelen vatandaş kimliği dolayısıyla azınlıkların geçmişten günümüze ne gibi durumlarla karşı karşıya kaldığı açıklanmaya çalışılmıştır. Aynı zamanda suikasta neden olarak gösterilen `ifade özgürlüğü' ve `301. madde' gibi konular irdelenmiştir. Üçüncü bölümde buna paralel olarak Hrant Dink suikastının ardından basının olaya nasıl bir bakış açısıyla baktığı içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir.Sonuçta gazetelerin ideolojisi ile Hrant Dink'in öldürülme olayını haber yapmadaki tutumları arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Nicel ve nitel bulgular aracılığıyla; her bir gazetenin suikasta farklı pencereden baktığı sonucuna ulaşılmış; gazetelerin taraflı sunum yaptıkları ve bu taraflılığı haber yapmada kendiideolojik çerçevelerine uygun bir seçme, sunma, yapılandırma ve biçimlendirme süreçlerini kullandıkları sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the assassination of a Turkey born Armenian journalist which happened on 19th of January 2007 in Istanbul was examined as a case study and its reflections to the Turkish press were analyzed. News making was considered in the context of different ideologies, which had been adopted by written media, consequently the distinction between newspapers representations were regarded as the major problem. In that case, It is called one of the professional journalistic ideology?s code, `neutrality (objectivity) in news? which had been evaluated by the content analysis. Hence, five Turkish newspapers with differing ideologies were selected for the thesis; the one that represents high-circulation broadsheet secular daily was Hürriyet, the one that corresponds to the Turkish nationalist press was Yeniçağ, the one that supports libertarian socialist system was BirGün, other one that ingrains centre-left daily was Cumhuriyet and the last one that is known conservative and close relations with the ruling Justice and Development Party was Yeni Şafak. All the first page news of these newspapers in the one week time period after the event (20th January ? 26th January 2007) were analyzed in terms of their headlines, their contents, their conceptual and their photography which were used on the pages.In the first section of the thesis that is composed three sections, the news have been investigated as its definition and discourse and also the main roles of the press. In the second section, the minorities of Turkey have been discussed with their past and future in Turkey with referring to Hrant Dink. In addition, the effects of assassination on some political topics which are human rights in Turkey and article 301 have been evaluated theoretically. In the third section the content analysis has been run with the press in order to measure the newspapers perspectives on assassination.As a result of the thesis, a significant relation was discovered between the newspapers ideologies and their news making attitudes in the context of assassination. Through the quantitative and qualitative evidences it was figured out that, one can conclude that these five different newspapers were subjective in terms of their news making policy. And this subjectivity had been constructed in the selecting, presenting, packaging and forming processes which were align with these newspapers ideological frame. And generally, by doing this research, ideological differences in the news was emphasized. Even in those situations where objectivity is expected, it is difficult to achieve and the newspapers may fall foul of their own subjective bias.