Kentsel gelişim sürecinde türkiye'de gayrimenkul değerleme sorunları ve çözüm önerileri
In the developing process of urban real estate appraisal problems in turkey and solution proposals
- Tez No: 231034
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET NOHUTÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Ülkemizde yaşanan hızlı kentleşme süreci, kentsel toprakların değerlerinin kontrolsüz bir biçimde artmasına yol açmıştır. Kamu kurum ve kuruluşlarında gayrimenkul değerleme ile ilgili teknik ve yasal altyapının yetersizliği de, oluşan kentsel rantın sağlıklı bir şekilde vergilendirmesini ve takibini zorlaştırmaktadır. Uluslar arası genel kabul görmüş değerleme standartlarının ülkemizde de uygulanması halinde; coğrafi bilgi sistemlerine dayalı değer haritaları oluşabilecek ve kamuya ait gayrimenkuller daha etkin ve verimli bir şekilde yönetilebilecektir. Bu nedenle gayrimenkul değerlemesi ile ilgili tüm yasal düzenlemelerin yapılarak, bu konuda yetişmiş insan kaynağının çoğaltılmasına yönelik eğitimlerin yaygınlaştırılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Rapid urbanization process that is experienced in our country led to increase value of urban lands without control. Insufficiency of technique and legal substructures related to real estate appraisal in public institutions and organizations make difficult taxing and pursuing urban income that come into existence in a wholesome way. If these international, common, found acceptance appraisal standards are carried out in our country; value maps related to geographical information systems can be occured and real estates belonging to public can be directed in a more effective and productive way. Because of this reason, it is necessary to make widespread education which is about towards making more of experienced human source in this subject by doing all legal arrangements about real estates appraisal.