Bulgaristan göçleri bağlamında türk kadınlarının göç anlatıları
The immigration narratives of turkish women in the context of bulgarian migrations
- Tez No: 231405
- Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi (Folklor) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 647
Özet
Çalışmada, 1950'den başlayarak günümüze gelen süreçte Bulgaristan'dan Türkiye'ye göç etmiş olan Türk kadınlarının göç anlatıları ele alınmıştır. Çalışmanın malzemesini oluşturan sözlü anlatı metinleri, günümüzde Türkiye'de yaşayan ve farklı tarihlerde göç etmiş ve 1989 göç olayından sonra Bulgaristan'a geri dönmüş veya hiç göç etmemiş olan Bulgaristan Türk kadınlarından derlenmiştir.Çalışmada göç anlatıları, kişisel deneyim anlatısı türünün içerik, yapı, anlam ve işlev özellikleri; göç olgusu ve deneyiminin niteliksel çerçevesi; kişisel ve kollektif subjektiviteyi oluşturan cinsiyet ve göçmenlik kategorileri bağlamında analiz edilmiştir. Çalışma; giriş, üç bölüm ve anlatı metinlerinden oluşmaktadır. Giriş kısmında Bulgaristan'dan Türkiye'ye yapılan göçlerin tarihsel süreci ve bağlamı ve çalışmanın sınırları, teorik ve metodolojik çerçevesi hakkında bilgiler verilmiştir.Birinci bölümde, kişisel deneyim anlatıları'nın geleneksel anlatı türleri içinde yeri ele alınarak; diğer sözlü anlatı türleri'nin gösterdikleri özellikler bağlamında kişisel deneyim anlatıları'nın içerik, anlam, işlev ve icrâ özellikleri belirlenmeye çalışılmıştır.İkinci bölümde, göçmen topluluklarının folklorunu ve sözlü anlatı geleneğini oluşturan anlatı metinleri, iletişim biçimleri ve etkileşim süreçleri olarak göç anlatıları ele alınmıştır. Göç deneyiminin düşünsel, duygusal ve davranışsal çerçevesi bağlamında göç anlatılarının göçmenlik yaşantısı içindeki terapatik, kişisel ve kollektif hafıza'nın ve kimliklerin dışavurulmasındaki işlevleri değerlendirilmiştir.Üçüncü bölümde, çalışmanın malzemesini oluşturan göç anlatıları; anlatıcı ve dinleyici özellikleri, icrâ bağlamları ve içerik tahlili açısından analiz edilmiştir.Çalışmanın sonuna, saha çalışması sırasında derlenmiş olan göç anlatıları'nın deşifre edilmiş metinleri eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study the immigration narratives of Turkish women, who have migrated from Bulgaria to Turkey in the period beginning from 1950 up to now, were taken up. The oral narrative texts which constitute the essence of the study were compiled from the immigrant women who migrated to Turkey at different times and still live in Turkey and from women who migrated to Turkey but later on turned back to Bulgaria after 1989 immigration or who have never migrated to Turkey. The immigration narratives were analyzed in the context of content, structure, meaning and functions of personal experience narratives genre; qualitative aspects of migration phenomenon and its experiences; categories of migration and gender which constitutes personal and collective subjectivity. This study consists of an introduction, three chapters and the narrative texts. In the introduction part, information about the context and the historical process of the migrations from Bulgaria to Turkey and about the limits and theoretical and methodological aspects of the study was given.In chapter one, personal experience narratives were examined in the field of traditional narrative genres in order to define the characteristics of their content, meaning, function and performance in the context of characteristics of other oral narrative genres.In chapter two, immigration narratives as the interactive processes, communication styles, and narrative texts that constitute oral narrative tradition and folklore of the immigrant communities were taken up. The therapeutic functions of immigration narratives in immigrant life and its other functions in presentation of personal and collective memory and identities were evaluated in the context of mental, emotional and behavioral frame of immigration.In chapter three, the immigration narratives, which constitute the essence of the study, were analyzed in terms of content analysis, the contexts of performance and the characteristics of narrator and audience.At the end of the study, decoded texts of immigration narratives which were compiled during the fieldwork were appended.