Bilgisayar destekli üretim planlama ve ürün ağacı oluşturma uygulaması
- Tez No: 2314
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT DİNÇMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
5. ÖZET Verimliliği artırmaya ve kaynakların etkin kullanımına yönelik olarak eniyi ve en düşük maliyetli metod ile, istenen zamanda, gerekli miktar ve kalitede üretim yapılmasını amaçlayan üretim Planlaması konusu ülkemiz sanayi ve hizmet sektörü, için büyük önem taşımaktadır. Son yıllarda ürün sayısındaki artış, özellikle küçük ve orta büyüklükte çok sayıda farklı mamulü küçük partiler halinde üreten atelye tipi isletmelerin tasarım, planlama ve üretim sorunlarının önemli boyutlara ulaşmasına yol açmıştır. Bu sorunlara kalıcı, etkin ve çağın gereklerine uygun bir çözüm bulmak özellikle günümüzde daha bir önem kazanmıştır. Bu çalışmada tipik bir atelye tipi üretim sisteminde planlama ve kontrol için bilgisayar destecinin ilk aşaması olan ürün ağacı kavramı incelendikten sonra sistemin ürünlerinden birisi için bir bilgisayar programı hazırlanmış ve ana üretim planlaması ve malzeme ihtiyaç planlaması yapılabilmesi için gerekli bilgisayar altyapısı hazır hale getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Along with the optimal and with the lowest cost method which is directed to increase efficiency and effective utilisation of resources, production planning that is aimed at production just in time, required quantity and quality has great importance for our country's industrial and service systems. The great increase in the product kinds in recent years, has increased especially design, planning and production problems of the firms that has been producing genarelly very different kinds of small and middle-scale products in small parts or quantities.lt is also very important to -find permi nant, effective and convienent solutions to these problems. In this study after the bill of materials concepts which is the first -step of computer -support for planning and controlling in a typical job-shop system has been analysed, a computer program has been prepared for a product of system and necessary computer sub- system has been prepared to make master production scheduling and material requr intent planning.