Ajax tekniği kullanılarak çoktan seçmeli sınav sistemi uygulaması
Implementation of multiple choice examination system based on Ajax tecnique
- Tez No: 231653
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN BALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Günümüzde bilgisayar teknolojisinin kullanımı yaygınlaştıkça internet hayatımızınvazgeçilmez bir parçası olmuştur. Son yıllarda internet bankacılıktan ticarete, eğitimdeneğlenceye kadar birçok alanda yaygın bir kullanım alanı bulmuştur.Bu tez çalışmasında internetin eğitim alanında kullanımının verimli ve hızlı bir şekildeyapılabilmesi için çözümler önerilmiş ve bu önerileri kullanan çoktan seçmeli sıvav sistemigeliştirilmiştir.Bu projenin bilime iki önemli katkısı bulunmaktadır. Bunlardan birincisi bant genişliğiniverimli şekilde kullanan bir yazılımın üretilmesi, diğeri ise verimli bir soru bankası üretmemekanizmasının geliştirilmesidir
Özet (Çeviri)
Nowadays, internet becomes one of the unavoidable parts of our lives as a result of widespread usage of computer technologies. Recently internet is used form banking to trade, fromeducation to entertainment.In this thesis, ideas for efficient and fast usage of internet on education have been suggestedand applied to implementation of multiple choice examination system.There are twocontributions to the science in this thesis. First one is the implementationof new software which uses the bandwidth efficiently. The last one is to introduce newmechanism for creating question bank