Nanobilim ve nanoteknoloji: Ülke güvenliği / etkinliği açısından doğru modelin belirlenmesi
Nanoscience and nanotechnology: Determination of effective model from the perspective of efficiency / security of homeland
- Tez No: 231652
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA BURHANETTİN GÜVENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu çalışma, 21'nci yüzyılın devrimsel teknolojisi olarak görülen ve gelecekte toplumlar üzerinde olumlu veya olumsuz etkileri olacağı düşünülen Nanobilim ve Nanoteknoloji (N&N) hakkında ayrıntılı bilgi sağlamak, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) başta olmak üzere savunma alanında yer alan tüm birimlerde bu konuda farkındalık yaratmak ve ulusal çapta bir yapılanma modeli önermek maksadıyla yapılmıştır.Dünyada özellikle savunma alanında çok önemli ve çok gizli nanoteknoloji çalışmaları yapılmaktadır. Bu çalışmalar, ulusal bazda oluşturulan nanoteknoloji inisiyatifleri altında, üniversite/araştırma kurumları-devlet ve sanayi'nin yer aldığı sektörel kümelenmeler şeklinde sürdürülmektedir. Ancak ülkemizde henüz çok yeni olan bu çalışmaların bireysel düzeyde gerçekleştirildiği görülmektedir. Bireysel düzeyde yapılan çalışmalarla, üniversite/araştırma kurumları-sanayi-devlet üçlemesini kapsayan kümelenmiş yapıya sahip ülkelere karşı rekabet edebilmek oldukça zor olacaktır.Bu görüş ışığında tez çalışmasında; üniversite/araştırma kurumları, sanayi ve TSK bazında yapılan görüşmeler neticesinde ortaya çıkan sonuçlar ve dünyadaki yapılanma modelleri analiz edilmiş ve ülkemizde nanoteknolojinin gelişmesi açısından uygun ve oluşturulmasının yararlı olacağı değerlendirilen ulusal nanoteknoloji yapılanma modeli önerilmiştir.Önerilen model de; ulusal bazda nanoteknoloji çalışmalarını koordine edecek bir Nanoteknoloji Koordinasyon Merkezi (NaKoMer), bu merkeze danışmanlık yapmak üzere alanında uzman ve yüksek gizlilik kleransına sahip bilim adamları ve sektör temsilcilerinin yer aldığı Uzman Danışma Kurulu ile üniversite ve sanayi sektörü bünyesinde oluşturulan araştırma merkezlerini kapsayan bir yapının işlevi değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This paper aims at creating awareness for Turkish Armed Forces and all agencies which take place in defence sector, proposing a nation wide structuring model and providing detailed information regarding nano-science and nano-technology (N&N) which is seen as the technology of the 21st century and will impress communities positive or negative.There are top-secret nano-technology researches especially with regard to the defence field, in the world. Such researches are run by groups of sectors which universities/research foundations, state and industry take part under nano-technology initiatives. It is observed in our country that such researches are performed at an individual stage. However, individual stage researches can barely compete with the countries which of those perform such researches via groups that include universities/research foundations, state and industry trio.A nationwide nano-technology structuring model which is considered to be appropriate in order to develop nanotechnology in our country has been, therefore, proposed as a result of the interviews made with universities/research foundations, state, industry and Turkish Armed Forces and analysis of the global structuring models.It is evaluated that it will be appropriate to establish Nano-Technology Coordination Center that will coordinate the nanotechnology researches at a nationwide level, a Consultation Committee that will provide consultancy and is composed of scientists who has the clearance of experience and secrecy and research centers which are formed under universities and industrial sectors.