Public safety communication services requirement and their applications in the Turkish geographic structure
Kamu güvenliği haberleşme sistemlerine olan ihtiyaç ve Türkiye'nin coğrafi yapısındaki uygulamaları
  1. Tez No: 231672
  2. Yazar: MESUT BEDRİ USTA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL T. EYYUBOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Türkiye, içinde bulunduğu coğrafya itibarı ile doğal ve sosyal kaynaklı pek çok geniş çaplı felakete uğrayabilecek konumdaki bir ülkedir. Bu bakımdan başına gelebilecek felaketlere hızlı ve etkin bir şekilde müdahale edebilmesi ülkenin refahı ve huzuru açısından hayati öneme sahiptir. Bu tip bir müdahalenin yapılabilmesi için de şüphesiz ki, silahlı kuvetler, polis, sivil savunma, itfaiye, ambulans ve bazı sivil toplum kuruluşları gibi farklı organizasyonların entegre olabilmesini saglayan, yaygın, gelişmiş ve maliyet-etkin bir haberleşme sistemine ihtiyaç duyulmaktadır.Bu noktada çözüm olarak iki sistem karşımıza çıkmaktadır: Yaygın olarak Kuzey Amerika'da kullanılan APCO25 ve Avrupa'da yaygın olan TETRA.Bu tezin kapsamında yapılan çalışmalarda, yukarıda adı geçen iki sistem teknik özellikler bakımdan özellikle de kaplama alanları bakımından karşılaştırılmış; ulaşılan sonuçlar detaylı olarak irdelenmiş ve neticede, literatürdeki bir teknoloji seçim modeline dayanarak, alternatif sistemlerden biri çözüm olarak önerilmiştir.Kaplama analizleri TÜBİTAK'ın geliştirmiş olduğu Milli Frekans Yönetim Sistemi (MFYS) yazılımı kullanılmak suretiyle Ankara ili üzerinde belli bölgelere yerleştirilen iki alternatif sistemin baz istasyonları için yapılmış ve sonuçları görsel olarak sunulmuştur. Analizler istasyonların tek tek ve toplu halde kaplama alanlarının karşılaştırılması şeklinde iki grupta gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Türkiye is a country which may face with many natural and social disasters due to the geography surrounding it. In this context, fast and effectual intrusion to the disasters is vital for the comfort and prosperity of the country. Certainly, such an intrusion demands a widespread, advanced, and cost-effective communications system which provides interoperability among different foundations like army, police, civil defence, fire brigade, ambulance, and some civil society organizations.At this point two systems come to front as the solution: APCO25 widely used in North America and TETRA widely used in Europe.In the studies of this thesis the aforermentioned two systems are compared with respect to their technical specifications especially the coverage areas; the results obtained are investigated in detail; and finally, by depending on a technology selection model in the literature, one of the systems is proposed as a solution.The coverage analyses are implemented using the computer program National Spectrum Management System (NSMS) developed by TÜBİTAK for the base stations of two alternative systems placed on several certain locations in Ankara province and the results are submitted in a visual manner. Analyses are divided into two classes to compare the coverage area of a single base station and the total coverage area of a group of base stations.