3D reconstruction of a scene using stereo images
Bir sahnenin stereo görüntüler kullanarak 3B yapılandırılması
- Tez No: 231675
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDÜL KADİR GÖRÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Günlük yaşamda kullanılan iki-boyutlu fotoğraflar derinlik bilgisi taşımazlar. Doğanın ortaya koyduğu gibi bir cismin üç-boyutlu ortamdaki yerini belirlemenin bir yolu da birden fazla fotoğraf kullanmaktan geçer. Bu tezde derinlik bilgisinin stereo resimler kullanarak çıkarılması amaçlanmıştır.Tezde, üç-boyutlu yapılandırma işlemindeki karşılaşılan problemler ve adımlar analiz edilmiş, epipolar geometri yardımıyla, bazı özellik-tabanlı eşleme teknikleri kullanılarak ortaya konulmuş çözümler açıklanmıştır. Aynı sahneyi gören kalibre edilmiş iki kameradan alınan stereo görüntüler üç-boyutlu tahmini verinin elde edilmesi için kullanılmıştır. Tezin bölümlerinde, pinhole kamera modeli, epipolar geometri ve eldesi tartışılmış, yaygın stereo üçgenleme yöntemleri açıklanmıştır. Bunun yanısıra, yapılandırma işleminde kullanılan özellik ayıklama ve eşleme konuları incelenmiştir. Tezde kullanılan yöntemlerin bazıları algoritmik çözümler ve matematiksel ifadelerle sunulmuştur. Yöntemlerin önemli avantaj ve dezavantajları kısaca tartışılmış ve karşılaşılan problemler temel yaklaşımlarla giderilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Two-dimensional photographs do not have depth-information. One solution to determine the location of an object in three-dimensional environment is to use more than one photograph as exposed by the nature. Extracting the depth information using stereo images is purposed in this thesis.The thesis analyzes the steps and encountered problems in three-dimensional reconstruction process, explains the solutions exposed with the aid of epipolar geometry using some of the feature-based matching techniques. Stereo images which are taken from two calibrated cameras viewing the same scene are used to obtain estimated three-dimensional data. Pinhole camera model, epipolar geometry and its recovery are discussed; common stereo triangulation methods are explained in the chapters of the thesis. Besides, feature extraction and matching topics which are used for the reconstruction process are examined. Some of the methods used in the thesis are presented by algorithmic solutions and mathematical notations. Significant advantages and disadvantages of the methods are briefly discussed and encountered problems are tried to be challenged by fundamental approaches.