Opti-acoustic stereo imaging
Opti-akustik stereo görüntüleme
- Tez No: 313622
- Danışmanlar: DOÇ. ÖZGÜL SALOR DURNA, PROF. KEMAL LEBLEBİCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tezde, iki boyutlu (2B) yüksek frekanslı bir sonarın, bir elektro-optik kamerayla kalibre edilerek birlikte kullanılması anlamına gelen opti-akustik stereo görüntüleme üzerinde çalışılmıştır.Optik kameralar temiz sularda detaylı görüntüler vermektedir. Bununla birlikte, karanlık ve bulanık sularda, elektro-optik sensörlerden gelen bilgi sahneyi hassas bir biçimde algılamak için yetersiz kalmaktadır. Akustik kamera olarak da bilinen görüntüleme sonarları bu koşullar altında dahi sahne yerleşimiyle ilgili yeterli bilgiyi sağlayabilmektedir. Bahsedilen ortamlardaki görüşü modelleyebilmek için, bir yüksek frekanslı 2B görüntüleme sonarı simülatörü ve bir sualtı optik görüntü simülatörü geliştirilmiştir. Geri dönen sonar sinyallerinin işlenebilmesi için de sayısal olarak verimli bir algoritma önerilmiştir.Optik görüntüleme açısından uygun olan koşullarda sonar ve optik görüntülerin birleştirilmesi stereo görüş kabiliyeti sağlamanın yanı sıra 3B sahne bilgisinin iyileştirilmesine yardımcı olmaktadır. Bunu gerçekleştirebilmek içinse, tamamen farklı olan bu iki görüntüleme yönteminde eşleşen özellikler bulunmalıdır. Bu problemin geometrik olarak yorumlanması, simülasyonla elde edilen sonar ve optik görüntüler üzerinde yapılmıştır. Özelliklerin elle eşleştirilmesiyle, opti-akustik stereo sistemin 3B geriçatım performansı da incelenmiştir. Buna ek olarak, opti-akustik görüntülemeyle hareket kestirimi üzerine çalışılmıştır.Son olarak, bozuk optik görüntülerin sonar görüntüsü yardımıyla iyileştirilmesi için bir yöntem önerilmiştir. Öncelikle, opti-akustik görüntülerde yerel olan bazı özellikleri eşleştirerek lineer olmayan bir haritalama bulunmuştur. Daha sonra, bu dönüşüm yardımıyla, sonar görüntüsündeki özellikler optik görüntüye haritalanmıştır. Bulunan haritalamanın performansı, farklı sahne geometrileri için karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, opti-acoustic stereo imaging, which is the deployment of two-dimensional (2D) high frequency imaging sonar with the electro-optical camera in calibrated stereo configuration, is studied.Optical cameras give detailed images in clear waters. However, in dark or turbid waters, information coming from electro-optical sensor is insufficient for accurate scene perception. Imaging sonars, also known as acoustic cameras, can provide enhanced target details under these scenarios. To illustrate these visibility conditions, a 2D high frequency imaging sonar simulator as well as an underwater optical image simulator is developed. A computationally efficient algorithm is also proposed for the post-processing of the returned sonar signals.Where optical visibility allows, integration of the sonar and optical images effectively provides binocular stereo vision capability and enables the recovery of three-dimensional (3D) structural information. This requires solving the feature correspondence problem for these completely different sensing modalities. Geometrical interpretation of this problem is examined on the simulated optical and sonar images. Matching the features manually, 3D reconstruction performance of opti-acoustic system is also investigated. In addition, motion estimation from opti-acoustic image sequences is studied.Finally, a method is proposed to improve the degraded optical images with the help of sonar images. First, a nonlinear mapping is found to match local the features in opti-acoustical images. Next, features in the sonar image is mapped to the optical image using the transformation. Performance of the mapping is evaluated for different scene geometries.