Sosyal olgular ve toplumsal etkileri
Social facts and their social effects
  1. Tez No: 231724
  2. Yazar: LİNDA BARIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metodoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Sosyolojinin; sağlık ve hastalık kavramlarını, toplumdan ve toplumsal olgulardan bağımsız düşünmesi imkânsızdır. Kişinin bir sağlık problemi ile karşılaşması, ağır bir hastalık geçirmesi, hastaneye gitmesi, doktoru ile kurduğu diyalog, iyileşme süreci v.b. tüm bu hastalıkla ilgili süreçler her ne kadar kişisel bir olgu imiş gibi gözükseler de aslında hastalığın ortaya çıkışı ile birlikte başlayan tüm bu süreç sosyal, ekonomik ve hatta politik bir süreçtir. Sosyoloji bir bilim olarak sağlık ve hastalık kavramları ile uzun yıllardır ilgilenmektedir. Denilebilir ki modern tıbbın kuruluşu ile sosyolojinin başlangıcı birbirini izleyen ve birlikte gelişen iki ayrı fakat benzer olgulardır.Akıl bozukluğu da tıpkı diğer hastalıklar gibi yalnızca fizyolojik temelleri olmayan sosyal bir hastalıktır. Uygarlığın ve kültürün toplumsal rahatsızlığının bireyler üzerindeki etkisi 20. yüzyılın başında Foucault'nun ?Deliliğin Tarihi? ve Deleuze ile Guattari'nin ?Anti-Oedipe, Şizoanaliz İncelemesi? adlı yapıtlarında ele alınmıştır.Bu çalışmada, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kuruluş ve gelişim aşamalarında, ?azınlık? olarak tasvir edilen grupların; etnik, kültürel ve politik ayrımcılığa maruz kalmaları ile bu grupların ruh sağlığı bozuklukları arasındaki ilişki; Foucault, Deleuze ve Guattari'den yola çıkılarak, vaka analizleri ve çalışmanın teorik çerçevesi doğrultusunda yapılan mülakatlarla sorunsallaştırılmıştır.ANAHTAR KELİMELER: Delilik, Öteki, Azınlık, Dışlanmışlık, Kimlik, Sağlık, Tıp
Özet (Çeviri)
It is impossible for sociology to think that the concepts of medicine and health are independent from society and social facts. To encounter with a health problem, to have a serious illness, to go to hospital, to make a dialog with doctor, healing process, etc. albeit all such processes associated with health are seen as if it was individual fact, indeed, all this process which begins with appearance of illness is social, economical and even political process. Sociology as a science has been interested in the concepts of health and illness for a long time. It can be said that the establishment of modern medicine and beginning of sociology are both similar but different facts which follow to each other and develop together.Mental defect like other illness is a social illness which not only has physiological basics. The effects of social discomfort of civilization and culture over individuals are discussed at the beginning of 20th century by Foucault in his work named The History of Madness and by Deleuze and Guattari in their work named Ant-Oedipus: Capitalism and Schizophrenia.