Hüseyin Avni Lifij ve Feyhaman Duran'ın resim anlayışında peysaj
Hüseyin Avni Lifij ve Feyhaman Duran?in resim anlayişinda peysaj
  1. Tez No: 231726
  2. Yazar: NURETTİN KAZANKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. NEDRET SEKBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Batı sanatında manzara resminin başlangıcı Yunan sanatının Helenistik Dönemi'ne kadar uzanır. Doğa resimleri 15.yy. sonuna kadar daima, insan ile ilişkili olarak düşünülmekte veya Tevrat ve İncil'deki destansı olayların geçtiği yer olarak algılanmaktadır.16.yy da ise portre ve ölü doğa betimlerinin fonunu oluşturur, 20.yy.'a kadar olan süreçte bağımsız bir manzara resmi de yavaşça resmin ana konusu olmaya doğru yönelecektir. Resmin bu süreçteki serüveni içersinde ikinci planda kalan peyzaj, günümüzde resmi destekleyen, konuyu bütünleyen ve aynı zamanda tek başına ele alınan bir konudur. Türk resminde peyzaj 18.yüzyılın ikinci yarısında Avrupa ile artan ilişkilerin sonucunda Doğu nakkaşlığından Batı tekniğinde yağlı boya resme geçiş çabaları ile başladı. 1789 Fransız Devrimi'nin özgürlük, ulusçuluk ve liberalleşme etkileri Tanzimat ve II. Meşrutiyet Dönemi'nin etkilerinin sürdüğü bir ortam zamanında Avrupa'ya gönderilen öğrenciler yurda döndüklerinde (Türk resminin ilk ustaları, hocaları ve temel taşları olacaktır) oradan etkilenmiş ve Türk resmine (özellikle manzara resmine) yeni boyutlar kazandırmıştırlar. Tuval yüzeyinde çabuk ve seri çalışabildiği bilinen Feyhaman Duran, doğayı gözlemleyerek ve genellikle açık havada çalıştığı manzaralarında, canlı ve parlak renkleri kullanarak renkçi bir yoruma ulaşmıştır.Hüseyin Avni Lifiji'in oldukça fazla sayıda örneğine sahip olduğumuz manzara (peyzaj) çalışmalarında ise sanatçının salt doğa görünümlerini tuvale aktarma çabası içinde olmadığı; aksine, onun kendine özgü duygu dünyasından bizlere bir şeyler sunduğunu görmekteyiz. Sanatçının derin bir duygu, düşünce, hayal gücüyle oluşturduğu yapıtlarda temayı oluşturan ögelerin sağlam bir desen ve kompozisyon anlayışıyla tuvale aktarıldığı görülmektedir Bense tezimi yazdığım süreçte eserlerimde Feyhaman Duran ve Hüseyin Avni Lifijin resimlerinde görüldüğü gibi peyzaj konusunu ele aldım. Yapmak istediğim yaşadığım mekânlardan aldığım görüntülerle Türkiye'nin günümüzde içinde bulunduğu sosyal, ekonomik ve kültürel durumuna göndermeler yapmak onu, yorumlamak ve anlatmaktır.
Özet (Çeviri)
The beginning of landscape pictures in Western Art dates back to the Helenistic Period in the Greek art. Until the end of the 15th century, nature pictures were always thought to be associated with human beings or they were recognised as the places where the legendary events had passed in the Old Testament or in the Bible. In the 16th century they formed the background of portrait and dead nature descriptions. Landscaping which was kept in the background throughout its process in art is a supporting, complementary and solitary topic. Landscaping in the Turkish art started in the second half of the 18th century (as a result of the increasing relations with Europe) with the efforts to pass from the eastern art of paintings to oil paintings with the western techniques. During the effects of freedom, nationality and liberalization in the French Revolution in 1789 and the administrative reforms in Turkey in 1839 (Tazminat and II. Meşrutiyet Period) some students were sent abroad and were influenced by the art there .These students came back to the country (They would be the first tutors, teachers and keystones of the Turkish art) and brought in new dimensions to art. Feyhaman Duran, who is known for being fast and quick on canvas and who observed the nature and drew her landscape pictures mostly in the open air, used bright and lively colours and reached a colour based interpretation.In Hüseyin Avni Lifiji?s plenty of landscape pictures we can see that he is not only making efforts to pass the nature views onto the canvas but on the contrary he presents us things from his own feelings. In his Works, which he formed with hisdeep emotion, thought and imagination, the items of the theme have been tranferred to canvas by a solid pattern and a concept of composition. During my process of thesis, I dealt with landscaping as it can be seen in Feyhaman Duran?s and Hüseyin Avni Lifiji?s pictures. What I want to do is to comment on Turkey?s social, economical and cultural conditions by taking images from the places I have been living.