Osmanlı İmparatorluğu Dönemi'nden 1950'li yıllara kadar Türkiye'de basın ilanlarının evrimi
The evolution of press announcements in Turkey from Ottoman Empire period to 1950's
- Tez No: 231730
- Danışmanlar: PROF. A. DİLEK BEKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Bu tez çalışması iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde topluluk halinde yaşayan insanoğlu için iletişimin önemi, ilk haberleşme yöntemleri ve matbaanın bulunuşunun ardından, Batı dünyasında kitlesel iletişimin en önemli araçlarından biri haline gelen gazete ve diğer süreli yayınların evrimi incelenmiştir. Basın ilanlarının ortaya çıkışının ve baskı teknolojilerindeki yenilikler ile bağlantılı olarak gelişiminin; yayın organlarına, devletlerin ekonomilerine ve insanların sosyal, kültürel hayatlarına etkisi incelenmiştir.İkinci bölümde, Osmanlı Dönemi'nde matbaanın kurulmasından, Türkiye'de çok partili dönemin başladığı 1950'li yıllara kadar basın ilanlarının geçirdiği evrim değerlendirilirken; baskı teknolojilerinin, ilk gazete ve süreli yayınların, dolayısıyla ilk basın ilanı örneklerinin Batı kaynaklı olması nedeniyle ilancılığın ve ilk grafik tasarım çalışmalarının Batı'nın model alınması ile geliştirildiğinin gözlemlenmesi nedeniyle çalışma, Batı eksenine dayandırılarak geliştirilmiştir.Bu çalışma, ikinci elden kaynaklardan yararlanılması ve yapılan arşiv araştırmalarında birinci elden kaynaklara ulaşılması ve uygun görülen basın ilanı örneklerinin incelenmesi ile tamamlanmıştır. Batı'da üretim süreçlerinin hız kazanmasına koşut olarak gelişen basın ilanlarının, Türkiye'de hangi koşullarda ve hangi süreçlerden geçerek gelişme gösterdiği incelenmiştir incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of two parts. The importance of communication for human being which lives in the community, initial methods of communication and invention of printing, then the following development of newspapers and other printed media as the main tool of mass communication in the western world are studied in the first part. The effects of press adverts and their progress with respect to developments of printing technologies on publication sources, state economies and socio-cultural life of individuals were studied.In the second part, while the evolution of press adverts from the foundation of press in the Ottoman period until the starting of multiple party period in 1950?s have been evaluated, it has also been observed that the advertising and graphic design works in Turkey had been improved by means of following Western examples as printing technologies and first press advert examples from printed media are orgined from the West, and the thesis was developed in this aspect.This study was completed by benefitting from indirect sources, reaching direct sources by archives research and examining the approved examples of press adverts. Press adverts which were developed parallel to the speed of production process in the Western world, was studied with respect to the evolution conditions and process in Turkey.