Resimde ifade sorununa spesifik bir bakış
A specific view to the problem of expression in painting
- Tez No: 231752
- Danışmanlar: PROF. YALÇIN KARAYAĞIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu eser metni çalışması, `İfade ve Sanat' ve `Resim Sanatında İki Sorun' adlarında iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde ifade, genel olarak tanımlandıktan sonra; sıradanlık-özgünlük, doğruluk-güzellik, anlam-biçim, doğa-sanat ve gerçek-gerçeklik karşıtlıklarının ifade üzerinde ne gibi etkilere yol açtığına değinilmiş ve bu etkilerin araştırılması yoluyla, sanatsal ifadeyi diğerlerinden ayrı kılan özellikler, çeşitli örneklerin karşılaştırılmasıyla incelenerek, sanatsal çabanın yapısı; amacı, yöntemi ve etkisi bağlamında aydınlatılmaya çalışılmıştır.İkinci bölümde ise kendi çalışmalarımda karşıma çıkan ve resim sanatında da önemli bir yer tuttuğuna inandığım iki sorunun; resmin tamamlanma sorununun ve resimde duygu sorununun üzerinde durulmuş; sanat tarihinden seçilen iki ressamın yaşam öyküleri kısaca verildikten sonra, onların resimleriyle kendi resimlerim arasındaki benzerliklerin ve farklılıkların ortaya koyularak bu sorunların irdelenmesiyle kendi resimlerimle ve geçmişteki sanat görüşümle bir hesaplaşmanın gerçekleştirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This art thesis study is formed by two parts titled `Expression and Art? and `Two Problems in the Art of Painting?. In the first part, after expression is defined in general, the effects the oppositions of normality-originality, accuracy-beauty, meaning-form, nature-art and real-reality bring about on expression has been investigated. By exploring these effects, the qualities which differentiate artistic expression from the others are examined with comparisons of various examples, and the structure of artistic effort is attempted to be illuminated in terms of its goal, technique and effect.In the second part, two issues which I encounter in my own works and which I opine that also occupy an important place in the art of painting are emphasized: the problem of the completion of a painting and the problem of emotion in painting. For this purpose, the life stories of two painters from art history has been detailed briefly as the focus of the investigation of these problems by exhibiting the similarities and differences between their paintings and my paintings. The aim of this approach is to confront my view of art in the past and my paintings in the present.