Turunçgillerde in vitro sürgün ucu aşılama tekniğinde ve bu yolla elde edilen bitkilerin yetiştirilmesinde yapılan modifikasyonların aşılama başarısına ve bitki gelişimine etkileri
  1. Tez No: 23190
  2. Yazar: MÜNEVVER GÖÇMEN (TOPAKTAŞ)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
55 ÖZET in vitro SUA tekniğinde kullanılan dört farklı anaç kesim yönteminin uygulandığı bu çalışmada, dört değişik turunçgil türüne göre aşılama başarılan ortaya konmuş olup, genel olarak en başarılı kesim yönteminin saptanması amaçlanmıştır. Ayrıca in vitro SUA ile elde edilen bitkiler doğrudan toprağa aktarılarak ve kaba limona mikroaşılama yapılarak ile in vivo koşullarda gelişmeye alınmıştır. Böylece bu iki uygulamanın bitki gelişimine olan etkisi saptanmıştır. in vitro SUA tekniğinde genel olarak en başarılı kesim yöntemi ters T kesim şekli olmasına karşın, farklı turunçgil türlerine göre anaç kesim şekillerinin aşılama başarıları değişmektedir. Atwood navel portakal çeşidinde ters T, Star ruby altıntop çeşidinde ters T ve ters T'den parça alma, Kara limon çeşidinde tepeye koyma, klemantin mandarin çeşidinde ise gövdeye üçgen kesim şekli daha başarılı bulunmuştur. Elde edilen bitkilerin in vivo koşullara aktarılmasında mikroaşılama yöntemi bitki gelişim oranı açısından en başarılı uygulama olarak belirlenmiştir. Toprağa aktarmada bitkiler 16 hafta sonra henüz çok küçük olmasına karşın, aynı süre sonunda mikroaşılama yapılan bitkiler indeksleme büyüklüğüne ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
56 SUMMARY Four different STG (Shoot Tip-Grafting) techniques (Inverse-T, rnodificated inverse-T, triangular incision and decapitation) were applicated to four different citrus rootstocks to determine the most successful one, in vitro. In addition, the growth of the plants obtained by in vitro STG were compered in vivo by tt ansferinq then to soil directly and by micrografting them on rough lemon Although the most successful cutting method was inverse-T, the grafting success of rootstock cutting types were depended on different citrus rootstock. For Atwood navel sweet orange variety inverse- T, for Star ruby grapefruit inverse-T and rnodificated inverse-T, for Kara Lemon decapitation for Klemantin mandarin triangular incision were found to be most successful. in vivo transfered plants, micrografting technique was determined to be a better application for plant growth rate. Transferred plants to soil were still too small at the end of 16 week, but the plant obtained by micrografting reached to the indexing growth at the some time period.