Edebiyatı yeniden şekillendirmek: Ahmed Şuayb'ın edebiyat eleştirisi
Reshaping literature: The literary criticism of Ahmed Şuayb
  1. Tez No: 231918
  2. Yazar: ÇİĞDEM KURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİM KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu tez, Ahmed Şuayb'ın Servet-i Fünûn döneminde 1899-1901 yılları arasında sergilediği eleştiri etkinliği üzerine bir çalışmadır. Modern Türk edebiyatını gecikmiş modernleşme süreci içinde yeniden şekillendirmekte kullanılan başlıca araçlardan birinin edebiyat eleştirisi olduğunu savunur. Tanzimat'tan Servet-i Fünûn'a kadar olan sürede edebiyatı yeniden şekillendirme sürecinin parçası olan çeşitli öznelerin eleştiri çalışmalarını inceler. Bu çalışma Ahmed Şuayb'ın edebiyat eleştirisine ve onun Osmanlı-Türk edebiyatını değiştirmek için eleştiriyi nasıl kullandığına odaklanır. Ahmed Şuayb'ın Fransa'da gelişen olgusal eleştiri modelinden hareketle yeni bir eleştiri anlayışı kurmayı amaçladığını ve bunu Edebiyât-ı Cedîde'yi yeniden şekillendirmek için kullandığını ileri sürer. Ahmed Şuayb'ın eleştiri yazıları aracılığıyla gerçekçi/doğalcı bir edebiyat modeli kurmaya çalıştığını, yerleşik edebiyat dizgesini bu model doğrultusunda yeniden biçimlendirmenin yollarını aradığını gösterir.
Özet (Çeviri)
This thesis is a study of Ahmed Şuayb?s literary criticism from 1899 to 1901 during the Servet-i Fünûn period. It argues that literary criticism was one of the primary tools used to reshape modern Turkish literature during its belated modernization process. It examines the critical works of various subjects who were part of this process of reshaping the literature from the Tanzimat period through the Servet-i Fünûn period. This study focuses on Ahmed Şuayb?s literary criticism and the specific ways in which he used his criticism to change the face of Ottoman-Turkish literature. It argues that Ahmed Şuayb began to establish a new form of literary criticism based on the French positivist model and used it to reshape Edebiyât-ı Cedîde. It shows that in his critical works Ahmed Şuayb tried to establish a realist/naturalist literary model and looked for ways to reshape Edebiyât-ı Cedîde into this new literary model.