Tanzimat romanında babasız kahramanlar
Heroes without a father in the novels of administrative reforms
  1. Tez No: 231980
  2. Yazar: NURAN DENİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET NARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
?Tanzimat Romanında Babasız Kahramanlar? başlıklı tez çalışması, Tanzimat romanlarında ?babasızlık? olgusunu ele almak ve babasızlığın roman kahramanları üzerindeki etkilerini, babasızlıklıkla ortaya çıkan problemleri tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda; kaynakçada belirtilen tüm dergi, makale ve kitaplara ulaşılmıştır.İlk olarak; edebiyatımızda roman türünün ilk örneklerinin verildiği 19. yüzyıl Osmanlı toplumunun yaşam anlayışının temeli olan dünya görüşüne; modernleşme, sosyalleşme ve bireyleşme sürecine; Osmanlı'da toplum, aile, birey, aydın algısına ve romanın doğuşuna değinilmiştir. Böylece çalışmalanın dayandırıldığı bir özet zemin hazırlanmıştır.Hazırlanan özet zeminin ardından; babasızlık olgusunun bulunduğu on yedi Tanzimat romanı, babasız kahramanlar çevresinde özetlenmiştir. Özetlenen romanlarda babasızlıkla ortaya çıkan problemler; ekonomik, sosyal, ruhsal problemler ve eğitim problemleri alt başlıklarında tespit edilerek ele alınmıştır.Babasızlık olgusunun Tanzimat romanında yeri ve önemi, yapılan tespitlerle vurgulandıktan sonra, babasızlığın sosyo-kültürel yorumu, çeşitli başlıklar altında yapılmıştır. ?Baba? kavramının simgesel anlamı ve bu anlamın dayandığı temeller üzerinde durulmuştur.Yapılan çalışma neticesinde, Tanzimat romanında ?babasızlık? olgusunun hemen hemen her romancı tarafından işlendiği tespit edilmiştir. Romanlarda işlenen bu olgunun, bireylerde, ailede ve buna bağlı olarak toplumda ekonomik, sosyal, ruhsal bir takım sorunlara kaynaklık ettiği görülmüştür. Ayrıca ?baba? kavramının Tanzimat romanında simgesel bir anlam taşıdığı; padişah kavramına karşılık geldiği de söylenebilir. Sosyo-kültürel bir özet olarak söylenebilir ki Tanzimat döneminde, hem Batı karşısında yaşanan yenilmişlik duygusunun hem de devlet ve padişah otoritesinin zayıflamasının sonucu olarak, aydınlarda ve toplumda yetimlik-kimsesizlik duygusu oluşmuş ve bu duygu, problemler halinde romanlara yansımıştır.
Özet (Çeviri)
Thesis study with a title ?Heroes without a father in the novels of administrative reforms? is done in order to handle the phenomenon of ?being without a father? in the novels of administrative reforms and the impact of being without a father on the characters of the novels and to determine the problems resulting from being without a father. For this purpose, I accessed all the magazines, articles and boks that are specified in the bibliography.First of all; the world view which is the basis of the sense of life of the Otoman society in the 19th century in which fist samples of the novel type in our literature are given, period of modernization, socialization and individuzalization, perception of society, family, individual and intellectual and the origin of novel are mentioned.After the prepared summary draft, 17 novels of administrative reforms in which the phenomenon of being without a father is discussed are summarized within the framework of the heroes without a father. In these summarized novels, the problems resulted from being without a father are determined within the subtitles such as economic, social, physicological and educational problems are discussed.After the place and importance of the phenomenon of ?being without a father? in the novels of administrative reforms are emphasized, the socio-cultural interpratation of ?being without a father? are done wirthin the framework of different titles. The symbolşic meaning of the ?father? notion and the basis on which this meaning depends are discussed.As a result of the research, it is determined that the notion of ?father? has a symbolic meaning in the administrative reform novels and in Ottoman, this Notion corresponds to the sultan, the phenomenon of ?without being a father? is discussed by every novelist in the administrative reform novels. It is justified that In the period of administrative refoms, as a result of being defeated by the Western societies, the authority of the state ond the sultan is weakened and as a result of this fact, the feeling of this fatherlessness felt by the intellectuals take place in the novels of the administrative novels as the phenomenon of ?being without a father?, this phenomenon caused the heroes to encounter problems in different ranks of the families and the society.