Gönen şehrinin gelişimi ve şehiriçi arazi kullanımı
The development of gönen city and the usage of inland
- Tez No: 231979
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYRİ ÇAMURCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Gelişimini ve şehiriçi arazi kullanımını incelediğimiz Gönen şehri Marmara Bölgesi'nin Güney Marmara bölümünde Gönen Çayı ve onun yan kollarını oluşturan derelerin meydana getirdiği vadi içinde yer almaktadır. Gönen Ovası'nın güney kenarında kurulmuştur.1882 yılında ilçe olan Gönen'de 1887 yılında belediye teşkilatı kurulmuştur. 1152 km²lik alana sahip olan Gönen günümüzde 3 belde ve 89 köye idari merkezlik yapmaktadır.1927 yılında 9376 nüfusa sahip olan Gönen şehri 1960 yılında 10000 nüfusu geçerek kentsel özellik kazanmıştır. Gönen şehri bugün 42000'i aşan nüfusuyla ve sahip olduğu şehirsel fonksiyonlarıyla hızlı bir şekilde gelişmektedir.Şehirde çalışanların sektörlere dağılımını incelediğimizde hizmet sektörü başta gelmekte olup, bunu sanayi ve tarım sektörleri takip etmektedir. Gönen şehri sahip olduğu hizmet fonksiyonları sayesinde çevresindeki birçok yerleşim birimlerini idari, ticari, sosyo-kültürel bakımdan etkisi altına almıştır.Şehir içinde arazi kullanımı bakımından en fazla yer işgal eden fonksiyon alanları konut alanlarıdır. En az yer işgal eden fonksiyon alanları ise askeri alanlardır.Gönen şehrinin doğal nedenlerden kaynaklanan sorunlarının başında şehrin deprem kuşağı üzerinde yer alması gelmektedir. Beşeri nedenlerden kaynaklanan sorunları ise turizm potansiyelinin iyi değerlendirilememesi ve ilçedeki zengin tarımsal ürünleri işleyecek büyük ölçekli fabrikaların şehirde çok bulunmamasıdır.Verimli tarım arazilerini korumak ve sıvı atıkların arıtmaya, katı atıkların da geri dönüşüme tabi tutulmak şartıyla şehre sanayi yatırımları yapılmalıdır. Termal turizmin sorunları da kısa zamanda çözümlenmelidir.
Özet (Çeviri)
The city of Gönen, whose development and usage of city land we studied is placed on the south Marmara part of Marmara region. It?s situated on Gönen Plain?s south edge and in the valley that is made up of the rivers of Gönen Creek. It?s settled on the south of the Gönen Valley.Gönen had been a district in 1882 and the municipality was established in 1887. The city of Gönen which has 1152 km² ground, is administrally center of 3 communities and 89 villages nowadays.The city of Gönen, which had population of 9376 in 1927, gained its urban feature by excessing the population of 10000 people by 1960. Today, the city of Gönen is developing rapidly with its over 42000 population.When we examine the distrubution of labour force to the sectors, service sector is the leading one and industry and agriculture services come next. With the service functions it has, the city of Gönen affect a lot of settlements around it from administrative, commercial and socio-cultural point of view.The biggest functional land that is used in terms of inland use in the city is recidences. The smallest part of the functional land is the military land.One of the problems of the city caused by the nature is its settlement on the seismic zone. The problems caused by the social factors are that the tourism potential of the city can not be used effectively and there are not sufficient large-scale companies that will process the rich agricultural product.On condition that the fertile agricultural land is protected, liquid waste is purified and the solid waste is recycled, there can be more investigations for the city. The problems of the thermal tourism should be solved sooner.